Sivas’ta YHT heyecanı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yarın Sivas’a gelerek açılışını yapacağı Ankara-Sivas Yüksek Süratli Tren sınırında ve Sivas YHT Garı’nda son hazırlıklar tamamlandı. Proje ile Ankara-Sivas ortası 12 saat olan seyahat mühleti 2 saate, Ankara-Yozgat ortası ise 1 saate inecek.

Proje ve açılış hakkında bilgi veren AK Parti İstanbul Milletvekili ve yeni periyot Sivas milletvekili adayı Abdullah Güler, Sivas’ın bu muştuyu yıllardır beklediğini belirterek, “Cumhurbaşkanımız yarın Ankara’dan 12.00 üzere yola çıkacak. Birinci etapta Kırıkkale’de, daha sonra Yozgat’ta ve akşam 17.00 sıralarında Sivasımızda karşılayacağız. İyi, uğurlu olsun. Yaklaşık 2 saatlik bir mühlet de Ankara-Sivas ortasında seyahat tamamlanmış olacak. Büyük bir dönüşüm sağlayacağını düşünüyorum. İç ve dış turizm açısından, uzak doğu ülkelerindeki bilhassa Ankara uçuşlu yabancıların da Sivas’a 2 saatlik uzaklıkta ulaşacaklarını ve bu halde açık hava müzesi formundaki kentimizin de turist çekeceğini, tıpkı vakitte ticari hayata da büyük katkıları olacağını düşünüyorum. 2023 Cumhurbaşkanlığı yatırım listesine baktığımızda cumhuriyet tarihinin en büyük yatırımlarından biri olduğunu görüyoruz. 64 milyarlık büyük bir yatırıma Sivasımız bu formda kavuşmuş olacak. Bu yatırımla birlikte bölgemiz inşallah hem ticari hem sanayi kuruluşları açısından büyük bir tesire sahip olacak. Ticari hayata büyük bir canlılık sağlayacağını düşünüyorum” dedi.

‘ERZİNCAN-ERZURUM ÇİZGİSİ DA YAPILACAK’

YHT sınırının Sivas’tan sonraki etabının da devam edeceğini belirten Güler, “Sadece Türkiye hudutları içerisinde değil, ilerleyen vakitlerde tahminen 10 yıllık vakit diliminde Orta Asya Türk Cumhuriyetlerine gidebilecek büyük bir İpek Yolu projesinin ayağında kıymetli bir yatırım projesi olacağına inanıyorum. Varsayımı önümüzdeki birkaç yıl içerisinde Erzincan-Erzurum bölgesi, daha sonraki yıllarda da Orta Asya’ya gidecek. Azerbaycan, Türkmenistan üzere Türk Cumhuriyetlerinde bu ilişkiyi kuracak ve tıpkı vakitte kardeş cumhuriyetlere de bu Süratli Tren yatırımlarıyla birlikte çok daha büyük iştirak ve iş birliği gelişecektir” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir