100 Kişiye Mezar Olan Binanın Sorumluları Yakalandı

Kahramanmaraş’ta 6 Şubat Pazartesi günü 7.7 ve 7.6  büyüklüğündeki zelzeleler 11 ili etkiledi. Afet ve Acil Durum İdaresi Başkanlığı (AFAD), zelzelelerde 42 bin 310 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı. Zelzele nedeniyle Hatay’ın Antakya ilçesinde, yıkılan ve 100’e yakın kişinin hayatını kaybettiği İtibar Asi Konutları ile ilgili 3 kuşkulu gözaltına alındı.

Hatay Cumhuriyet Başsavcılığı Sarsıntı Cürümleri Soruşturma Ofisinden yapılan açıklamada, sarsıntı felaketi nedeniyle Antakya ve Defne ilçelerinde mevt ve yaralanma olaylarıyla ilgili sorumlu müteahhit, yapı kontrol firması sorumlusu, fenni mesul sıfatıyla kusurları tespit edilenlere yönelik soruşturmaların sürdüğü bildirildi.

Açıklamada, bu kapsamda, zelzelede yıkılan ve yaklaşık 100 kişinin hayatını kaybettiği Antakya ilçesi Odabaşı Mahallesi Gürses Sokağı’nda bulunan İtibar Asi Konutları ile ilgili sorumlulukları tespit edilen müteahhit ve statik proje müellifi H.Ç, mimari proje müellifi M.F. ile yapının kontrolünü yapan firma yetkilisi N.G’nin, yakalandığı duyuruldu.

Bugüne kadar soruşturmalar doğrultusunda 65 şüpheliye yurt dışına çıkış yasağı konulduğu aktarılan açıklamada, gözaltına alınan 11 şüphelinin tutuklandığı, bir zanlının gözaltı sürecinin devam ettiği, 3 kişinin ise özgür bırakıldığı öğrenildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir