11 yaşındaki çocuklar okula bebek bezi ile gidiyor, öğretmenler bıktı! Batı’da yeni kriz: Tuvalet eğitimi…

İsviçre’deki öğretmenler tuvaleti nasıl kullanacaklarını bilmedikleri için bebek bezi ile sınıfa gelen öğrencilerinden şikayetçiler.

’11 YAŞINDAKİ ÇOCUKLARIN OKULA BEZLE GELMESİ KAYGI VERİCİ BİR DURUM’

İsviçre Öğretmenler Federasyonu lideri Dagmar Rösler,İsviçre’nin 20 Minuten gazetesine yaptığı açıklamada, “Çocuklar artık 4 yaşında okula başlıyor, evet kimileri hala bebek bezine muhtaçlık duyabilir lakin 11 yaşındaki çocukların okula bezle gelmesi tasa verici bir durum” açıklamasında bulundu.

AİLELER EĞİTİMDEN KAÇIYOR, ÇOCUKLAR SIHHATSİZ YOLA ALIŞTI

Mayo Clinic’e nazaran çocuklara tuvalet eğitimi ortalama 18 ay ile 24 ay ortasında veriliyor lakin görünen o ki birçok ebeveyn kelam konusu eğitimi vermekten kaçma eğiliminde.

İsviçre ve Alman basınında yer alan haberlere nazaran, ülkedeki pek çok çocuk, bebek bezi ile gezmeye o kadar alıştı ki, sıhhatsiz prosedürü bırakmakla hiç ilgilenmiyorlar.

Eğitim bilimcisi Margrit Stamm, gazeteye yaptığı açıklamada kimi anne babaların bebek bezinin sağladığı rahatlık nedeni ile bu alışkanlığın çocuğa verdiği ziyanı hafife aldığını belirtirken, çocuk gelişimi uzmanı Rita Messmer ise okullarda bebek bezi takmanın korkutan bir süratle arttığına dikkat çekti.

ABD, İsviçre ve Alman gazeteleri ‘tuvalet eğitimi’ problemine dikkat çektiler…

ARTIK ÇİZGİYİ AŞTI: ÖĞRETMENLER ÖĞRENCİLERİN ALTINI DEĞİŞTİRMEK ZORUNDA DEĞİL

11-12 yaşındaki çocukların tuvaleti nasıl kullanacaklarını bilmemeleri nedeni ile okula bebek bezi ile gitmeleri altları ıslanan öğrencilere yardım etmek zorunda kalan öğretmenler için büyük bir sorun haline geldi.

Öğretmenler Federasyonu lideri Dagmar Rösler,bu durumun artık çizgiyi aştığını belirterek “Öğretmenler, öğrencilerinin altını değiştirmek zorunda değiller” açıklamasında bulundu.

İsviçre’den gelen açıklamalar kulağa sıra dışı gelse de, çocuklarda tuvalet eğitimi Batı’daki birden fazla ülkede hala büyük bir sorun.

DURUM ABD’DE DE TIPKI: OKUL İDARELERİ SABIRLARINI YİTİRDİ

ABD’de yayınlanan son raporlar ebeveynlerin çocuklarına tuvaleti nasıl kullanacaklarını öğretmediklerini ortaya çıkarırken, Buffalo Öğretmenler Federasyonu lideri Phil Rumore, okul idarelerinin bebek bezi ile okula gelen öğrenciler ve okullardaki kirli bebek bezleri konusunda sabrını yitirdiğini vurguladı.

Çocukların bezlerinin değiştirilmesinin öğretmenlerin sorumluluğunda olmadığını belirten Rumore, bu durumun birebir vakitte öğrencileri de makûs etkilediğini, küçük çocukların arkadaşları ortasında dalga konusu olduğunu söyledi.

‘İPAD KULLANABİLİYORLARSA TUVALETE DE GİDEBİLMELİLER’

ABD ve İsveç’te patlak veren tuvalet eğitimi krizi bugün milletlerarası medyada dikkat çekti. ABD’li New York Post gazetesi “Çocuklarınız ipad kullanmayı biliyorsa, tuvalete de gitmeyi bilmeli” yorumunda bulunurken, Psikoterapist Felix Hof ilerleyen yaşta hala bebek bezi kullanılmasının çocuklarda travmatik sonuçları olabileceği konusunda ikazda bulundu. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir