14 ilde ‘dolandırıcılık’ operasyonu: 50 milyon kişinin bilgilerini ele geçirmişler

İl Emniyeti Siber Hatalarla Gayret Şube Müdürlüğü grupları, kendilerini kripto para borsası yatırım uzmanı olarak tanıtıp, yüksek çıkar vaadinde bulunup, hacklemiş oldukları toplumsal medya hesapları üzerinden dolandırıcılık yapan şebekeyi, teknik ve fiziki takip sonrası deşifre etti.

‘PHISHING OLTALAMA’ İLE DOLANDIRICILIK

Şebeke üyelerinin, günlük kiraladıkları konutlarda, apart otel odalarında paneller kurarak, geçersiz internet siteleri oluşturdukları, ‘phishing oltalama’ denilen dolandırıcılık linkleri oluşturup, toplumsal medya hesapları ile internet siteleri üzerinden paylaşım yaptıkları, elde ettikleri telefon numaralarına link gönderdikleri birçok kişinin banka kartı ve hesaplarına erişim sağladıkları, daha sonra kendilerini kripto para borsası yatırım uzmanı olarak tanıtıp, hacklemiş oldukları toplumsal medya hesapları üzerinden en düşük kripto para yatırımı 5 bin TL ile yüksek çıkar elde etme vaadiyle dolandırıcılık yaptıklarını belirlendi.

50 MİLYON KİŞİNİN BİLGİLERİ ELE GEÇİRİLMİŞ

Ekipler, ayrıyeten şüphelilerin 50 milyon bireye ilişkin kimlik bilgilerini ele geçirdiklerini, 10 bin şahsa ilişkin GSM sınır bilgileri üzerinde oynama yaptıklarını, kimlik kartları, süreksiz kimlik evrakları, banka İBAN, banka kart bilgilerini elde ettiği, bu bilgileri bilişim sistemi aracılığı ile ‘dolandırıcılık’ ve ‘hırsızlık’ hatalarında kullandıklarını tespit etti. 39 vatandaşın 721 bin 334 TL’sinin dolandırıldığı ortaya çıktı.

ÇOK SAYIDA GÖZALTI

Operasyon kapsamında şebeke üyesi oldukları öne sürülen 88 kişi hakkında gözaltı kararı çıkartıldı. Harekete geçen takımlar, sabah saatlerinde Mersin, Adana, Hatay, Gaziantep, Urfa, Mardin, Bitlis, Bingöl, Antalya, Konya, İstanbul, Malatya, Bursa ve Van’da belirlenen adreslere operasyon düzenledi. Eş vakitli baskınlarda çok sayıda kuşkulu, gözaltına alındı. (DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir