76. Cannes Film Festivali sinemaseverlerle buluşuyor

Nuri Bilge Ceylan’ın “Kuru Otlar Üstüne”, Altın Palmiye için yarışan 21 sinemanın ortasında yer alıyor. Fransa’da heyet başkanlığını İsveçli direktör Ruben Östlund’un üstlendiği 76. Cannes Sinema Şenliği’nde, ortalarında Nuri Bilge Ceylan’ın “Kuru Otlar Üstüne” sinemasının de yer aldığı 21 sinema, Altın Palmiye için yarışacak. Açılış merasimi bu akşam Fransız ve Cezayirli direktör Maiwenn Le Besco’nun “Jeanne du Barry” sinemasıyla yapılacak şenlik, 27 Mayıs’a kadar devam edecek.

İLGİLİ GÖRÜNTÜ İÇİN TIKLAYIN

Bu yıl, İsveçli direktör Östlund’un heyet başkanlığını yürüttüğü şenliğin 9 heyet üyesi bulunuyor. Östlund, 2017’de “Kare” ve geçen yıl TRT ortak üretimi “Hüzün Üçgeni” sinemaları ile Altın Palmiye mükafatı aldı.

21 SİNEMA ALTIN PALMİYE İÇİN YARIŞACAK

Nuri Bilge Ceylan’ın TRT imali sineması “Kuru Otlar Üstüne”, Altın Palmiye için yarışan 21 sinemanın ortasında yer alıyor.
Ana müsabakada yarışacak sinemalar ortasında, TRT ortak üretimleri Avusturyalı direktör Jessica Hausner’ın “Club Zero” ve İtalyan direktör Alice Rohrwacher’in “La Chimera” de bulunuyor.

EMEKLİLİK ISLAHATI KARŞILARINDAN ŞENLİĞİN IŞIKLARINI SÖNDÜRME TEHDİDİ

Fransa’da yürürlüğe giren emeklilik ıslahatının neden olduğu “siyasi krizin”, Cannes Sinema Şenliği’ne tesiri olup olmayacağı belirsizliğini koruyor. Islahata karşı çıkan Genel İş Sendikasının (CGT) güç kolu, geçen ay, Cannes Sinema Şenliği’nin elektriğini kesmekle tehdit etti. Şenlik mühletince Cannes kentine 120 bin kişinin gelmesi beklenirken, şenlik alanında 28 Mayıs sabah 06.00’ya kadar şov düzenlenmesi yasaklandı.

18 KARATLIK ALTIN PALMİYE’NİN İMALİ: 7 ZANAATLARIN 40 SAATİNİ ALIYOR

İlk olarak 1-20 Eylül 1939’da düzenlemesi planlanan Cannes Sinema Şenliği, İkinci Dünya Savaşı nedeniyle o yıl iptal edildi. Savaşın akabinde birinci Cannes Sinema Şenliği 1946’da düzenlendi, 1954’e kadar şenliğe katılan en güzel direktörlere şenliğin “Büyük Ödül”ü takdim edildi. Şenliğin sembolü haline gelen “Altın Palmiye” mükafatı, birinci olarak 1955’te Amerikalı direktör Delbert Mann’ın “romantik drama” çeşidindeki “Marty” isimli sinemasına verildi. El imali olan 19 yapraklı Altın Palmiye, İsviçre’nin Cenevre kentinde ünlü saat ve mücevher üreticisi Chopard tarafından üretiliyor. 18 karatlık Altın Palmiye’nin üretimi, 7 zanaatkarın 40 saatini alıyor. Altın Palmiye mükafatı, Cannes kentinin armasındaki palmiyeyi temsil ediyor.
Türkiye, birinci kere bu mükafatı 1982’de Yılmaz Güney’in “Yol” sinemasıyla alırken, 2014 yılında da Nuri Bilge Ceylan’ın “Kış Uykusu” sineması Altın Palmiye’ye layık görüldü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir