ABD medyasından Erdoğan hakkında çarpıcı yorum

Kültür Bakanlığı bünyesinde Alevi-Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı’nın kurulması ile ilgili ABD medyasında dikkat alımlı bir tahlil yayınladı.

Bir müddettir gündemde olan Kültür ve Turizm Bakanlığı bünyesinde “Alevi-Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı”nın kurulmasına ait Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi Resmi Gazete’de yayınlandı. Bu gelişmeyle ilgili olarak ABD’nin önde gelen medya kuruluşlarından Bloomberg bir tahlil yazısı yayınladı.

“Seçimde dayanak arayan Erdoğan azınlıklara ulaşıyor” başlığıyla paylaşılan haberde, “Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2023’ün ortalarında yapılması beklenen seçimler öncesinde siyasi dayanağını artırmak için dini azınlıklara erişiyor” denildi. Alevilerin Türkiye nüfusunun beşte birini oluşturduğuna dikkat çekildi.

Haberde Alevilerin, muhalefete oy verme eğiliminde olduğu belirtilirken, “Anketlerde kurduğu ittifak muhalefetin gerisinde kalan Erdoğan, birkaç ay sonra yapılacak seçimler öncesinde elde edebildiği her oy için harekete geçti. AKP hükümetlerinin birinci yıllarında oy tabanı daha genişti, Alevi başkanlar, Kürt milliyetçiler ve siyasi liberaller vardı. Ancak Erdoğan’ın MHP ile ittifaı hareket alanını kısıtladı ve Cumhurbaşkanı’nın diğer kümeleri göz arkası ederek İslamcıları ve çok milliyetçileri mutlu etmeye zorladı” denildi. Bloomberg’de yer alan makalede, birtakım Alevilerin bu atağa reaksiyon gösterdiği de belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir