Abdullahiyan: İran renkli devrimler yapılacak ülke değil

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Buyruk Abdullahiyan, Avrupa Birliği Dışişleri ve Güvenlik Siyasetleri Yüksek Temsilcisi Josep Borrell ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

İran’da Mahsa Amini’nin hayatını kaybetmesinin akabinde başlayan sokak şovlarına değinen Abdullahiyan, Batılı ülkeleri samimi olmamakla suçladı.

Abdullahiyan, “Bazı Batılı başkanlar Mahsa Amini olayını mazeret olarak kullanıyor. Batılı ülkeler ABD ve Kanada’da bilhassa polis şiddetiyle ölen bayan ve çocuklar için ne yaptı” dedi.

Abdullahiyan, “Batı’da her türlü ayaklanma ile çaba olumlu karşılanırken, tıpkı durumun İran’da ‘sert bastırma’ olarak isimlendirilmesi kabul edilemez. Barışçıl şovlar ile ayaklanma ve kamu mallarına ziyan vermek birbirinden büsbütün farklı ve barışçıl şovlara biz müsaade veriyor, destekliyoruz” biçiminde konuştu.

İran İslam Cumhuriyeti’nin halk takviyesine ve uygulanabilir bir demokrasiye sahip olduğunu belirten Abdullahiyan, “Burası darbelerin yahut renkli ihtilallerin yapılacağı bir ülke değil” dedi.

KAYNAK: İHA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir