Aliyev: Azerbaycan’ı stratejik projenin dışında bırakmak isteyenlerin hevesleri kursaklarında kalacak

Aliyev, Azerbaycan’ın eski Cumhurbaşkanı ve ulusal başkanı Haydar Aliyev’in doğumunun 100. yılında Karabağ’ın sembol kenti Şuşa’dan ulusa seslendi.

Haydar Aliyev’in Azerbaycan’da hürmet ve minnetle hatırlandığını belirten Cumhurbaşkanı Aliyev, ulusal başkanın hayatı ve çalışmalarından, Azerbaycan için yaptıklarından bahsetti.

Azerbaycan’ın bugün yürüttüğü siyasetlerin temelinin Haydar Aliyev tarafından atıldığını vurgulayan Cumhurbaşkanı Aliyev,

“Bugün Azerbaycan Avrasya’nın ulaştırma merkezlerinden birine dönüşmüştür. Haydar Aliyev periyodunda Azerbaycan’da ‘Avrupa-Kafkasya-Asya Milletlerarası Ulaştırma Koridoru’ başlıklı büyük memleketler arası konferans yapılmıştı. Bugün ‘Orta Koridor’ dediğimiz projenin temeli o vakit atıldı. Yani bu koridorun Azerbaycan topraklarından geçmesi o yıllarda belirlenmişti. Kimileri bunu istemiyordu. Ne yazık ki bugün bile istemeyenler var. Azerbaycan’ı bu stratejik projenin dışında bırakmak isteyenlerin hevesleri kursaklarında kalacak.”

tabirlerini kullandı.

Gördükleri tüm işlerin ve muvaffakiyetlerin temelinde ulusal ve manevi bedellere bağlılığın olduğuna vurgu yapan Aliyev, şunları söyledi:

“Bugün dünyanın farklı yerlerinde farklı trendler gözlemleniyor, ‘yeni değerler’ ortaya çıkıyor. Biz ise geleceğimizi klasik bedellere bağlı kalarak çok güçlü ulusal ve manevi temel üzerine inşa ediyoruz. Genç jenerasyonun bu türlü yetiştirilmesi gerekiyor, biz de genç kuşağı bu türlü yetiştiriyoruz. Genç kuşak ulusal ve manevi kıymetlere bağlı olmalı, edebiyatına, müziğine, sanatına bağlı olmalıdır. Biz dağ üstüne dağ koyan gençler yetiştirdik. O denli bir kuşak yetiştirdik ki onlar uzun yıllar işgal altında kalan topraklarımızı kurtardı.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir