Almanya’da ‘feminist dış politika’ rehberi kamuoyuyla paylaşıldı

Almanya’da ‘feminist dış politika’ oluşturulmasına ait amaçlar ve prensiplerin yer aldığı rehber kamuoyuyla paylaşıldı. Berlin’de düzenlenen kabine toplantısının akabinde açıklamalarda bulunan Dışişleri Bakanı ve Yeşiller Partili siyasetçi Annalena Baerbock, “Biz ihtilal daveti yapmıyoruz, apaçık ortada olan bir şeyi yapıyoruz” diyerek 88 sayfalık rehberin gayeleri ve prensiplerini kamuoyuna açıkladı. Baerbock, “Feminist dış siyaset siyasi faaliyetlerimizin tüm alanlarını kapsayacak” sözlerini kullandı.

Baerbock, şöyle devam etti: “Feminist dış siyaset ve kalkınma siyasetinin gelecekte dış siyaset faaliyetlerinin tüm alanlarına yayılması gerekiyor.”

Kalkınma Bakanı Svenja Schulze ise, “Adaletsizlikle uğraş kelam konusu olduğunda, bayanlardan vazgeçmeyeceğiz” dedi.

Dış siyasette ‘erkek hâkim görüşün ötesine geçmenin’ hedeflendiğini aktaran kılavuzda, feminist dış siyaset elçisinin de atanacağı belirtildi. Kalkınma Bakanlığı’nın fon sağladığı toplumsal cinsiyet eşitliğini destekleyen projelerin artırılacağı, 2025 yılına kadar oranın yüzde 64’ten yüzde 93’e çıkarılmasının amaçlandığı kaydedildi. Kılavuzda, “Feminist dış siyaset dünya çapında toplumsal cinsiyet eşitliğini hedefliyor” tabirlerine yer verildi.

‘TAHRAN İDARESİNE KARŞI NET BİR HAL ALINMADI’

Hükümetin feminist dış siyaset kararı, tenkitleri de beraberinde getirdi. Hıristiyan Demokrat Parti’den (CDU) Jürgen Hardt, Baerbock’u, İran’da Mahsa Jîna Amini’nin mevtin akabinde başlayan protestolarda Tahran idaresine karşı ‘net bir hal almamak’ ile suçladı. Hardt, “Federal hükümet, İran’da bayanların yanında durarak feminist dış siyasetin pratikte ne manaya geldiğini gösterebilir” dedi.

‘FEMİNİST DIŞ SİYASETE İŞARET ETMİYOR’

Sol Parti’nin Eş Genel Lideri Janine Wissler ise, bayan haklarının ihlal edildiği Suudi Arabistan’a silah ihracatının ve Katar’la yapılan mutabakatların ‘feminist pahalara dayalı bir dış siyasete işaret etmediğini’ söyledi. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir