Amsterdam Belediyesi’nden camilere LGBT baskısı: Hemen imzalayın

Amsterdam Belediyesi’ndan kentteki tüm mescitlere hitaben gönderilen mektupta, LGBT bireylere dayanak açıklamalarının yer aldığı bildiriye imza atmaları için cami yöneticileri, 17 Ekim’de saat 18.00’de Belediye Lideri Femke Halsema’yla yapılacak toplantıya davet edildi.

Amsterdam Denk Partisi Belediye Meclis Üyesi Sheher Khan, Twitter’dan mektubu paylaşarak, Lider Halsema’ya “Neden Müslümanlar LGBT şiddetinden sorumlu tutuluyor?” sorusunu yöneltti.

Mektubun cami yöneticilerini hayal kırıklığına uğrattığını belirten Khan, durumun belediye meclisinde görüşülmesini isteyeceklerini kaydetti.

Paylaşımında Halsema’nın mescitlere imzalattırmak istediği bildiri taslağına da yer veren Khan, “LGBT bireylere saldıranların kimilerinin bunu inanışları gereği yaptığını belirtmeleri üzerine Amsterdam’daki dini kuruluşların temsilcileri olarak bu cins ayrımcı ve şiddet hareketlerine karşı çıktığımızı bildiririz” sözünün yer almasına reaksiyon gösterdi.

Khan, taslağın her ne kadar bildirinin tüm dini kuruluşları içerdiği düşünülse de mescitler dışındaki kurumların pazartesi yapılacak toplantıya gelmelerinin mümkün olmadığı için bildirinin yalnızca mescitlere imzalattırılacağını tabir etti.

DAVETİN YALNIZCA MESCİTLERE YAPILMASINA TEPKİ

Denk Partisinin Amsterdam Belediye Meclisi’ndeki başka üyesi Süleyman Koyuncu, cami yöneticilerinin mektuba reaksiyon gösterdiğini belirtti.

Davetin toplantı tarihinden kısa müddet evvel geldiğini ve tüm cami idarelerinin katılması istenen toplantının yalnızca bir saatlik vakit dilimine sıkıştırılarak aceleye getirildiğini kaydetti.

Koyuncu, daha evvelki toplantılarda cami idarelerinin Halsema’ya yalnızca bir kümeye değil tüm azınlık kümelerine yönelik ayrımcılık ve şiddetin kınanması gerektiğini ilettiklerine dikkati çekti.

Camilerin, yalnızca belirli bir kümenin öne çıkarılmasına karşı çıktığını belirten Koyuncu, belediye idaresinin bu talepleri dikkate almadığını vurguladı.

ŞİDDETİN KAYNAĞI MÜSLÜMANLARMIŞ ÜZERE GÖSTERİLİYOR

Bildirinin, LGBT şiddetinin kaynağının mescitler ve Müslümanlar olduğu hissini uyandırdığını lisana getiren Koyuncu, “Camileri ve Müslümanları potansiyel hatalı olarak göstermesi, Müslümanlara yönelik mevcut ayrımcılık ve itimat sıkıntısını daha da derinleştiriyor” dedi.

Koyuncu, taslak bildiride her ne kadar “dini gruplar” sözü yer alsa da belediyenin “vakit darlığı” sebebiyle daveti yalnızca mescitlere gönderdiğine değinerek, “Amsterdam toplumunun bir bölümü, şiddetin kaynağı olarak etiketlendirilerek sorunu çözmek yerine daha da derinleştiriyorlar” açıklamasında bulundu.

KAYNAK: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir