Araştırma: Pilates, kadınların cinsel işlev bozukluklarına iyi geliyor

Uzmanlar, her on bayandan sekizinin yaşadığı düşünülen cinsel problemler için pilatesin yeni bir tedavi usulü olabileceğini söyledi. Yapılan bir araştırma, pilatesin düşük libido ile orgazm olma zorluğu yaşayan ve seks sırasında ağrı çeken bayanlara yardımcı olabileceğini ortaya koydu.

Sözcü’nün Daily Mail’den aktardığı habere nazaran, Sakarya Üniversitesi’nde yapılan araştırmada, en az üç aydır cinsel olarak etkin bir münasebet içinde olan ve nizamlı adet gören 20 ila 50 yaşları ortasındaki 36 bayan iştirakçiden data alındı.

Libido düşüklüğü, uyarılma ve orgazm olma üzere cinsel fonksiyon bozukluklarından şikayetçi olan bayanlar hakkında yapılan araştırmada, çalışmadaki her istekli, üç ay boyunca haftada iki defa bir saatlik pilates dersine katıldı ve öteki rastgele bir antrenman yapmadı.

Egzersiz, semptomları hafifletiyor

Uzmanlar, cinsel fonksiyon bozukluğu için çok az ilaç bulunduğunu, bu nedenle antrenman üzere semptomları hafifletmenin öteki yollarına yönelik çalışmalara muhtaçlık olduğunu belirttiler.

Araştırmacılar, alt gövdeyi güçlendirerek bedenin daha yeterli işleyişini sağlamayı hedeflediklerini söyledi.

Üç aylık idman planından evvel ve sonra, iştirakçiler cinsel ömürleri hakkında ve depresyonda olup olmadıklarını kıymetlendirmek için birer anket doldurdular.

İspanyol Androloji Dergisi’nde yayınlanan sonuçlar, bayanların cinsel hayatlarının çarpıcı biçimde düzgünleştiğini gösterdi. Arzu düzeyleri yüzde 136 artarken, orgazm sayısı yüzde 140 arttı ve seks sırasındaki acı yüzde 116 azaldı. Bu ortada, ruh halleri kıymetli ölçüde düzeldi. 

Uzmanlar, “Bulgularımız, pilates idman programlarının potansiyelinin fonksiyon bozukluğu bayanlarda cinsel problemleri güzelleştirebileceğini ve tahminen de yeni bir tedavi seçeneği olabileceğini düşündürmektedir” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir