Avrupa’da havaların soğumasıyla depolardaki gaz oranı geriledi

Geçen ay boyunca mevsim normallerinin üzerindeki hava koşulları sayesinde Avrupa Birliği (AB) ve Birleşik Krallık’ta doğalgaz talebi geçen yılın tıpkı periyoduna nazaran düşük seyretti. Bu da doğalgaz depolarındaki doluluk oranının birçok AB ülkesinde ay boyunca yüzde 94, Birleşik Krallık’ta da yüzde 100 düzeyinde kalmasına yardımcı oldu.

Gas Infrastucture Europe bilgilerinden derlenen bilgilere nazaran, aralık ayı prestijiyle kendini hissettiren soğuk hava şartlarına bağlı olarak AB genelinde doğalgaz depolarındaki doluluk oranı 13 Aralık prestijiyle yüzde 87,3’e gerilerken, Birleşik Krallık’ta bu oran yüzde 87,7 olarak hesaplandı.

8 ÜLKEDE DOĞALGAZ DEPOSU BULUNMUYOR

AB ülkeleri ortasında en yüksek gaz depolama kapasitesine sahip Almanya’da depoların doluluk oranı 13 Aralık prestijiyle yüzde 92,4, İtalya’da yüzde 87,2 ve Fransa’da yüzde 88,1 düzeyinde bulunuyor.

Doğalgaz depolarındaki doluluk oranı en düşük AB ülkesi yüzde 51,6 ile Letonya olurken, Estonya, Finlandiya, Yunanistan, Litvanya, Lüksemburg, Malta ve Slovenya ile İrlanda’da doğalgaz deposu bulunmuyor.

Hollanda’nın gaz depoları yüzde 82,7, Avusturya’nın yüzde 89 ve Macaristan’ın yüzde 78 dolu bulunuyor. Ukrayna’nın doğalgaz depolarındaki doluluk oranı ise birebir periyot prestijiyle yüzde 28 düzeyinde seyrediyor.

‘KESİNTİ YAŞANMAMASI İÇİN TALEP BASKILANMALI’

Soğuk hava kuralları nedeniyle doğalgaz ve elektrik talebinin arttığını ve kimi ülkelerde rüzgardan elektrik üretiminin düşük kalmasının gaz depolarından çekişi hızlandırdığını belirten uzmanlara nazaran, doğalgaz ve elektrik kesintisi yaşanmaması için talebi baskılamak en tesirli sistem olarak öne çıkıyor.

Araştırma kuruluşu Güç İktisadı ve Finansal Tahlil Enstitüsü (IEEFA) Avrupa Analisti Ana Maria Jaller-Makarewicz, yaptığı değerlendirmede, “Elektrik kesintilerinin olma riski var ancak bu da kışın ne kadar sert geçeceğine ve ülkelerdeki elektrik üretim santrallerinin durumuna bağlı. Örneğin, daha evvel elektrik ihracatçısı olan Fransa’da şu anda nükleer santrallerdeki meseleler nedeniyle bu santrallerden elektrik üretiminde problemler yaşanıyor” diye konuştu.

Jaller-Makarewicz, ülkelerin karşılaştığı en büyük zorluğun fiyatlar ve tedarik kısıtı olduğunu belirterek, doğalgazı verimli kullanmanın ehemmiyetine dikkati çekti.

‘ISINMA KAYNAKLI GAZ TALEBİ ARTIYOR’

Uluslararası Güç Ajansı (IEA) Doğal Gaz Analisti Gergely Molnar da mevcut soğuk hava dalgasının doğalgaz talebi üzerindeki tesirine işaret ederek, “Şu anda Avrupa’da bilhassa ısınma kaynaklı doğalgaz talebinin arttığını görüyoruz. Rüzgar santrallerindeki düşük üretim düzeyleri de doğalgaz santrallerine gereksinimi artırıyor” değerlendirmesinde bulundu.

Zorlu hava koşullarına karşın doğalgaz talebinin geçen yılın bu periyoduna nazaran daha düşük seyrettiğini aktaran Molnar, şunları kaydetti:

“Tasarruf tedbirleri ve endüstrideki düşük gaz kullanımı toplam tüketimi azaltıyor. Ayrıyeten, Avrupa’da Rusya dışı kaynaklardan gaz tedarikinin güçlü olduğunu söyleyebiliriz. Sıvılaştırılmış doğalgaz ithalatı neredeyse rekor düzeyde. Doğalgaz depolarındaki yaklaşık yüzde 88 doluluk da 5 yıl ortalamasının yüzde 14 (11 milyar metreküp) üzerinde” (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir