Avrupa’daki ‘Katar’dan rüşvet’ skandalında yeni gelişme: Eva Kaili’nin mal varlığı donduruldu

Avrupa, çok sayıda önde gelen siyasi ismin isminin karıştığı yolsuzluk operasyonuyla çalkalanıyor…

Avrupa Parlamentosu’ndaki en büyük yolsuzluk skandalı olarak nitelenen rüşvet soruşturması kapsamında misyondan alınan eski Avrupa Parlamentosu Lider Yardımcısı Yunan vekil Eva Kaili dahil 4 kişi hakkında tutuklama kararı verildiği bildirilmişti.

Son olarak Yunanistan, Katar’dan rüşvet aldığı suçlamasıyla Brüksel’de gözaltına alınan Eva Kaili’nin tüm mal varlığını dondurdu. Kaili’ye yönelik kararın, “banka hesapları, kasalar, şirketler ve öteki tüm finansal varlıkları” kapsadığını belirtildi. Ayrıyeten Kaili’nin aile üyelerinin mal varlığına da el konduğu açıklandı.

Belçika Federal Savcılığı, Kaili ve öteki gözaltına alınanların sorgusunun bugün de devam ettiğini duyurdu. Savcılar, soruşturmaya mevzu olan Körfez ülkesinin Brüksel’de para ve armağanlar karşılığında nüfuz edinmeye çalıştığından aylardır kuşkulandıklarını açıkladı.

Operasyonlarda 16 konutta arama yapılırken Memleketler arası Sendikalar Konfederasyonu Genel Sekreteri Luca Visentini ve İtalya’nın üst seviye siyasetçilerinden Antonio Panzeri gözaltına alınan isimler ortasında yer alıyor. Aramalarda 600 bin euro nakit para ele geçirildi.

Evinde çantalar dolusu nakit para bulunduğu belirtilen eski televizyon spikeri 44 yaşındaki Kaili, skandal sonrası Yunan PASOK partisinden ve Orta Doğu ile ilgilerden sorumlu Avrupa Parlamentosu Lider Yardımcısı vazifesinden ihraç edilmişti.

‘AVRUPA’NIN GÜVENİLİRLİĞİ TEHLİKEDE’

Avrupa Birliği Dış İlgiler ve Güvenlik Siyaseti Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Kaili’ye yönelik yolsuzluk soruşturmasıyla ilgili açıklamasında, “Haberler katiyetle çok çok kaygı verici. Birtakım olaylar ve gerçeklerle karşı karşıyayız. AP’nin eski liderlerinden biri olarak beni mutlaka çok kaygılandırıyor. AB Dış Bağlar Servisinden ya da delegasyonlardan kimseye atıfta bulunulmadı, biz etkilenmedik” dedi.

Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock da olayla ilgili “Bu inanılmaz olayın kesin bir formda aydınlatması gerekiyor. Kelam konusu olan Avrupa’nın güvenilirliği” diye konuştu.

KATAR’DAN AÇIKLAMA

Bu ortada Katar da, Avrupa Parlamentosu’nun kimi ekonomik ve siyasi kararlarını etkilemek için stratejik pozisyondaki bireylere rüşvet verdiği tarafındaki savları yalanladı.

Katar Avrupa Birliği Misyonu, Twitter hesabından yazılı açıklama yaparak memleketler arası hukuka hürmet çerçevesinde diplomatik çalışmaların yürütüldüğü kaydedildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir