Avrupalı belediyeler Bursa’da buluştu

BURSA (İGFA) – Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Türkiye Belediyeler Birliği’nin mesken sahipliğinde Avrupa Belediyeler ve Bölgeler Kurulu (CEMR) tarafından düzenlenen ‘Genel Sekreterler ve Yöneticiler Toplantısı’nın bu yılki ikinci toplantısı, Atatürk Kongre Kültür Merkezi’nde yapıldı. Toplantıya, Bursa Büyükşehir Belediye Lideri Alinur Aktaş’ın yanı sıra CEMR Genel Sekreteri Fabrizio Rossi, yurtdışından ve yurtiçinden toplam 50 farklı belediyeden yetkililer katıldı.

Bursa Büyükşehir Belediye Lideri Alinur Aktaş, tarih ve kültür kenti olan, 5 farklı medeniyete mesken sahipliği yapan Bursa’da kıymetli bir toplantıya mesken sahipliği yapmaktan memnunluk duyduklarını söyledi.

Yerel idareleri, bulunduğu bölgeye hizmet etme sorumluluğu taşıyan değerli ve kıymetli kurumlar olarak gördüğünü belirten Lider Alinur Aktaş, yüklerinin ağır ve ilerledikleri yolun yorucu olduğunun farkında olduklarını tabir etti. Halka hizmet konusunda her şartta, her zorluk altında, gece- gündüz demeden çalışmaya ve çabalamaya devam ettiklerini lisana getiren Lider Aktaş, “Gerek pandemi, gerek sarsıntılar, gerek savaşlar hem insan hayatına hem de dünya iktisadına önemli aksilikler yansıtıyor. Dünya artık küçük bir yer haline geldi. Çağdaş hayat, teknolojik yenilikler, uzakları en yakına taşıdı. Dünyanın en uç noktasında olan bir olaydan saniyeler içinde haberdar olabiliyor, çok uzak aralıklardaki biriyle anında etkileşime geçebiliyoruz. Ülkeler artık çok daha kozmopolit ve daha geniş bir kültür yelpazesine sahip hale geldi. Beşere dokunan her faaliyetin bir kelebek tesiri üzere öteki kentlere, hatta ülkelere ulaştığını görebiliyoruz. Dünyadaki hoş lokal idare örneklerini alıp kendimize yönelik kullanma imkanına sahibiz. Durum bu türlü olunca birlikte hareket etme şuurunun ehemmiyeti de daha açık bir formda hissediliyor. Paylaşılan zorluklar misal olunca; tahlillerin ve müdahalelerin de beraberce yürütülmesi gerekliliği ortaya çıkıyor” dedi.

Avrupa Belediyeler ve Bölgeler Kurulu CEMR’in, 27’si AB üyesi ülke olmak üzere 41 ülkeden 60 ulusal birlik aracılığıyla, 150 bin belediye ve bölgesel idaresi temsil eden kıymetli bir topluluk olduğunu hatırlatan Lider Aktaş, “Türkiye Belediyeler Birliği de ülkemizdeki faaliyetlerinin yanı sıra CEMR’in Türkiye’deki temsilciliği misyonunu de yürütüyor. Yapılan toplantı, Avrupa’nın dört bir yanından başkanların bir ortaya gelerek, dünya genelinde var olan ortak problemleri görüşmeleri ve tahlil yolları aramaları açısından büyük ehemmiyet taşıyor. Ortak vizyonun geniş bir perspektiften bakarak tüm Avrupa’ya hatta dünyaya hizmet etmek olduğunun farkındayız. Toplantının gerçekleşmesinde emeği geçen ve iştirak sağlayan herkese teşekkür ediyorum. Toplantının maksadına ulaşmasını diliyorum” diye konuştu.

Konuşmalar sonrasında Türkiye Belediyeler Birliği Genel Sekreteri Dr. Hayri Baraçlı tarafından ‘Guest city’ bahis başlıklı sunum yapıldı.

Toplantı, CEMR Genel Sekreterleri ve Yöneticilerin kelam almasıyla devam etti.

Büyükşehir Belediye Lideri Alinur Aktaş, daha sonra CEMR Genel Sekreteri Fabrizio Rossi ve beraberindekileri Tarihi Belediye Binası’nda ağırladı. Samimi bir ortamda gerçekleşen ziyarette, karşılıklı istişarelerde bulunuldu. Yabancı konuklar, günün sonunda Bursa Mevlevihanesi’ne de geçerek sema gösterisini izledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir