Ay’a gönderilecek uzay aracına ilişkin ilk detaylar açıklandı

TUA’nın toplumsal medya hesabından, Ajansın 4’üncü kuruluş yıl dönümü hasebiyle paylaşım yapıldı. Uzay aracı görselinin yer aldığı paylaşımda, yönlendirilebilir güneş paneli, S-Bant alıcı ve verici yama antenler, sabit güneş paneli, yardımcı itki motorları, ana itki motorları, yıldızizler, yönlendirilebilir X-Bant anteni, yüksek çözünürlüklü kamera üzere bileşenler gösterildi.

TUA’dan edinilen bilgiye nazaran, TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü (TÜBİTAK UZAY) tarafından tasarlanan uzay aracı iki farklı modülden oluşacak.

Platform modülü, hem Ay’a ulaşmak için gereken ateşlemelerin yapılması hem de Ay’a ulaştıktan sonra gerçekleştirilecek seyrüsefer, görüntüleme ve bilimsel bilgi toplama üzere misyonların yerine getirilmesi için gereken çeşitli alt sistemleri barındırıyor.

Bunlar, uzay aracı bilgi kotarma, haberleşme, güç ve yönelim ve yörünge denetim alt sistemlerinden oluşuyor. Tüm bu alt sistemlerle aracın uçuş ve komuta denetim yazılımları TÜBİTAK UZAY tarafından geliştiriliyor.

​​​​​​​Aracın seyrüsefer sistemleri kapsamında araç yüzeylerinde birçok algılayıcı sistem de bulunacak. Bunlardan yıldızizler, yıldızların fotoğraflarını çekip hafızasındaki haritayla karşılaştırarak aracın hangi istikamete baktığını belirleyecek.

Yüksek çözünürlüklü kamerayla 5 kilometre genişlikte bir alandan 1 metreden daha düzgün çözünürlükte manzaralar elde edilecek.

Geniş açılı görüntü kamera ile Ay’a transfer, Ay yörüngesi ve yüzeye iniş kademeleri kapsamındaki operasyonlar sırasında çeşitli görüntüler alınacak.

Hibrit itki sistemi yörünge yükseltme vazifesinde kullanılarak tarihçe kazanırken çift yakıtlı kimyasal itki sistemi ile yörünge ve yönelim elde etme ateşlemeleri gerçekleştirilecek.

AYAP-2’DE SABİT GÜNEŞ PANELLERİ KULLANILACAK

Ay yörüngesindeki operasyonlar sırasında +Z istikameti daima olarak Ay yüzeyine, X doğrultusu ise uçuş istikametine hakikat bakacak.

TÜBİTAK MAM Gereç Enstitüsünce üretilecek sabit güneş panelleri, aracın hem +X hem de -X yüzeylerinde bulunacak. Böylelikle bu panellerden biri daima güç üretebilecek.

AYAP-1 vazifesi ile operasyonel deneyim kazanıldıktan sonra AYAP-2 iniş aracında büsbütün sabit güneş panelleri kullanılacak.

HABERLEŞME SİSTEMLERİNİ TÜBİTAK UZAY ÜRETECEK

Uzay aracında TÜBİTAK UZAY tarafından geliştirilecek ve S ve X bant olmak üzere iki farklı frekans bandında çalışan haberleşme sistemi bulunacak.

Bunlardan S-Bant ile uzay aracı sıhhat ve durum bilgileri haberleşmesi gerçekleştirilecek. Ayrıyeten yörünge belirleme için kullanılacak uzaklık ölçümleri de bu haberleşme sistemi üzerinden yapılacak.

Yine TÜBİTAK UZAY tarafından geliştirilecek S-Bant antenlerin huzmesinin geniş olması nedeniyle Dünya’daki yer istasyonlarını görmek için yönlendirme muhtaçlığı bulunmuyor. Bu sebeple acil durumlarda da bu sistem üzerinden haberleşme sağlanacak.

Yönlendirilebilir X-Bant anteniyle yüksek hacimli bilgiler yere aktarılırken, uzay aracı sıhhat ve durum bilgileri bu sistem üzerinden alınabilecek. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir