Bahçeli’den AKP-HDP görüşmesine dair ilk açıklama

Partisinin TBMM’deki küme toplantısından konuşan MHP başkanı Bahçeli AKP-HDP görüşmesi ile ilgili suskunluğunu bozdu. Bahçeli “AKP heyetinin Meclis’te kümesi bulanan partilerle görüşmesi son derece yanlışsız ve doğaldır. Bizim sırtımızdan HDP’yi lisanlarına dolamaları müflis bir haldir. Bizim gözümüzde HDP ne ise CHP ‘de o dur. Biz görüşüldüğüne değil, makul ve demokratik tahlilin nasıl olacağına bakıyoruz” dedi.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ve AKP Küme Başkanvekili Mustafa Elitaş’ın yer aldığı AKP heyeti, başörtüsü konusunda hazırlanan anayasa değişikliği teklifine ait Meclis’te 2 Kasım’da HDP kümesini ziyaret etti.

Ziyaret siyaset gündemine bomba üzere düşerken her konuşmada HDP’nin kapatılması gerektiğini lisana getiren MHP Genel Lideri Devlet Bahçeli’nin ziyaret için ne söyleyeceği merak konusu oldu.

Partisinin TBMM’deki küme toplantısında konuşan MHP başkanı Bahçeli şunları söyledi:

* AK Parti heyetinin anayasa değişikliğini görüşmek gayesiyle Meclis’te kümesi bulunan siyasi partileri ziyaret etmesi de son derece doğal ve gerçek bir adımdır.

* HDP’yle niçin görüşülmüş? Biz buna ne diyecek, nasıl bir reaksiyon gösterecekmişiz? Günlerdir yanıtı aranan marazi sorular bunlardır. HDP’ye nasıl baktığımızı tekrar etmeye gerek bile duymuyorum.

* AK Parti heyetinin CHP’yle kurduğu temasa ses çıkarmayanların bizim sırtımızdan HDP’yi lisanlarına dolamaları müflis ve müfsit bir haldir. Çünkü bizim gözümüzde HDP neyse, CHP’de odur ve aynısıdır.

* Biz kiminle görüşüldüğüne değil, makul ve demokratik tahlilin nasıl olacağına bakıyoruz.
Zarfla değil mazrufla ilgileniyoruz. Kabuğa değil öze odaklanıyoruz.

“57 YILLIK HAYATINA BİR ASRA SIĞMAYACAK OLAYLAR SIĞDIRMIŞTIR”

Bahçeli’nin konuşmasından satır başları:

* Önemli olan gök kubbede beğenilen bir seda bırakmak, duayla hatırlanmaktır. Doğum ile mevtin birbirini takip etmesi birbirini tamamlamasıdır. Kutlu bir hayat uzun bir hayat değil haklı bir davayla geçen hayattır.

* Gazi Mustafa Kemal Atatürk 84 yıl önce ebediyete intikal etmiştir. Buz dağının sadece görünen kısmı olan 57 yıllık hayatına 1 asırda bile yaşanmayacak olayları sığdırmayı başarmıştır.

* Babasının vefatından sonra annesiyle gittikleri dayısı Hüseyin Efendi’nin köyünde bakla tarlası beledi, karga kovaladı. Gün geldi tıpkı kargalar üzere düşmanı da İzmir’e kadar kovalayıp vatanının izzetine gölge düşürmedi.

“10 KASIM BİR MATEM DEĞİL İDRAK GÜNÜDÜR”

* Atatürk demek üstün nitelikli bir dava adamı demektir. 10 Kasım bir matem günü değil yaşanmış onca hadisenin idrak günüdür.

* Atatürk’ün kurduğu partinin hasbelkader başına oturan zatın bile sömürgecilerin eline düşmesi, siyasi koloniye dönüşmesi maalesef Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş temellerine tümüyle itiraz hatta ihanettir.

* 2 gün sonra vefatının 84. yıldönümü anacağımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk tam bağımsızlık düşkünü asker, milletine sevdalı bir siyaset adamıdır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün emanetleri MHP’de ve Cumhur İttifakı’ndadır.

* Cumhuriyete yıkım projesi diyen arsız ve ahlaksız bölücüler inanıyorum ki milletin iradesiyle yıkılacaklar ve hesap verecekler. Sonuçta Aziz Atatürk’ün en büyük yapıtım dediği Türkiye Cumhuriyeti sonsuza kadar yaşayacak ve yaşatılacaktır.

* Bizim için ulusal hafızada yer etmiş her toprak kesimi vatandır. Ve o denli de kalacak. Artık sızlanmaya gerek yoktur buna gereksinim yoktur. Türki Milleti belini doğrultmuş. Dünyanın konuştuğu bir Türkiye tablosu hamdolsun kıymet biçilemeyen bir fotoğraf üzere karşımızdadır.

“HDP İLE GÖRÜŞME DOĞAL VE YANLIŞSIZ BİR ADIMDIR”

* Milliyetçi Hareket Partisi olarak başörtüsünü garantiye alan ve ailenin korunmasını hedefleyen anayasa değişikliğini sonuna kadar destekliyoruz. Bizim görüşümüz aşikardır. Karar ve irademizde bir değişiklik yoktur.

* Bu anayasa değişiklik teklifini ya geniş bir mutabakat halinde TBMM’de ele alıp sonuca gidelim ya da halkoylamasıyla milletimizin takdirine sunalım. Biz iki seçeneğe de varız ve hazırız.

* CHP dürüstse, kelamının gerisindeyse, başörtüsüne bez kesimi demekten pişmansa buyursun, daima birlikte bu sıkıntıyı esaslı tahlille buluşturalım.

* Bu ortada AK Parti heyetinin anayasa değişikliğini görüşmek gayesiyle Meclis’te kümesi bulunan siyasi partileri ziyaret etmesi de son derece doğal ve hakikat bir adımdır.

* HDP’yle niçin görüşülmüş? Biz buna ne diyecek, nasıl bir reaksiyon gösterecekmişiz? Günlerdir karşılığı aranan marazi sorular bunlardır. HDP’ye nasıl baktığımızı tekrar etmeye gerek bile duymuyorum.

* AK Parti heyetinin CHP’yle kurduğu temasa ses çıkarmayanların bizim sırtımızdan HDP’yi lisanlarına dolamaları müflis ve müfsit bir haldir. Çünkü bizim gözümüzde HDP neyse, CHP’de odur ve aynısıdır.

* Biz kiminle görüşüldüğüne değil, makul ve demokratik tahlilin nasıl olacağına bakıyoruz.
Zarfla değil mazrufla ilgileniyoruz. Kabuğa değil öze odaklanıyoruz.

* Emeklilikte yaşa takılan kardeşlerimizin taleplerinin karşılanmasıyla birlikte bütün kontratlı çalışanın takıma geçirilmesini bekliyor ve bunu destekliyoruz. Bizim gündemimiz milletimizin gündemidir. Toplumsal medyadan Milliyetçi Hareket Partisi’ne asla istikamet çizilemeyecektir.

* Fitne tezgahı açanlara, el ovuşturan asalaklara, bozguncu telkinlere, iki yüzlü tahriklere, oyun içinde oyun kuranlara, onunla görüştü, bununla buluştu masalı anlatanlara, Cumhur İttifakı’nı sorgulayanlara kapalıyız, alayına birden de yüzümüzü dönmüş durumdayız. Topuna diyorum ki, haydi öbür kapıya.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir