Bakan Kirişci’den önemli açıklamalar

Bakan Kirişci’nin açıklamaları şöyle:

Hububatta evvelki yıla nazaran yüzde 8’lik artış beklentimiz var. Üretici lehine alınan karar var. Regülasyon heyetimiz TMO. TMO’nun depolarını boşaltması ve yeni alımlara kendini hazırlaması gerekiyor. İçeriden alımın gerçekleşmesi bekleniyor. Üreticinin korunması da var. Geçtiğimiz yıl da birebirini yaptık.

TMO bizim merkez bankamız. Et Süt Kurumu, hayvansal için , Türk Şeker var, Çaykur’umuz var. Hiç olmadığı kadar regülasyon kurumlarımız devrede oldu, olmaya devam edilecek.

Çalışma yaptık, son ana kadar koruma etmekte fayda var. Hasat faaliyeti başlamadı. Hasat başladığında üreticinin kazanması bizim için temel.

Hayvansal üretim kısmında telef olması hayli düşük. Bitkisel üretimde sorun yok. Sonbaharda üretimi yapılanlar zelzeleden etkilenmedi. Verilen dayanaklar ve dayanakların öne alınması 13,8 milyar takviye vaktinden evvel verildi. Mazot ve gübre takviyesini aynileştirmiştik. Nakdi olarak bunları ödedik. Yem dayanağı verdik. Bizim ziraî dayanaklarımız 57,6 milyar liraya gelmiş oldu. 32 milyardan fazlasını vermiş olduk. Bu türlü bir uygulamayla üreticinin üretmeye devam etmesi, bu üretimi yaparken yaşadığı aksaklıkları telafi edilmesi ismine vaktinde adımlar atıldı.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir