Bakan Nebati: Bu yolda yürümeye devam edeceğiz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın iştirakiyle Dolmabahçe Çalışma Ofisi’nde düzenlenen “Ekonomik Dönüşüm ve Yeni Paradigmalar Zirvesi” gerçekleştirildi.

Zirve kapsamında konuşan Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, dün sabah Türkiye’deki iktisat modelinin ve milletlerarası akademi dünyasında yansımalarının ele alındığı toplantı vesilesiyle milletlerarası akademisyenlerle bir ortaya gelindiğini anımsattı.

Nebati, doruğa iştirak sağlayan akademisyenlerin 12 farklı ülkeden geldiğini söz ederek, şunları kaydetti:

“Bu hocalarımız klasik iktisat siyasetleri, iktisat siyasetleri konusunda özgün fikirleri ve dünyaya yeni telaffuzlarda bulunan kıymetli hocalarımız. Her biri kendi alanlarında dünyanın önde gelen isimlerinden müteşekkil ve dün yaptığımız toplantıda ve sonrasında gerçekleştirdiğimiz oturumlarda biz şunu gördük ki dünyada yalnız değiliz. Çok kıymetli akademisyenlerimiz de şunu gördü ki söyledikleri kelamların karşılığını ortaya koyan bir ülke var: Türkiye Cumhuriyeti. En değerlisi, bunu en yüksek düzeyde bugüne kadar ortaya koymuş olduğu telaffuzlarıyla yalnızca siyasal alanlarda değil, iktisat alanında da adeta bir meydan okumayı ortaya koyan Sayın Cumhurbaşkanım, sizler, bu siyasetlerin dünyada uygulanması noktasında öncülük edecek bir ülke ve önderi olarak görülüyorsunuz.

Dolayısıyla da gerek akademi dünyasında gerekse de bunu savunan, öne çıkaran ve mutlak surette de bu niyetlerin hayata geçirilmesinde ortaya konulmuş olan bu kararlılığı akademik istikametten de destekleyecek buradaki hazirûnla inşallah önümüzdeki süreçte dünyada bu bahis çok daha farklı bir halde tartışılmaya devam edecektir. Bilhassa başta Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere Batı’da, Japonya’da, Uzak Doğu’da, Avrupa’da bizim söylemlerimizi destekleyecek o kadar çok literatür var ki maalesef bunlar da dünyanın hükümran güçleri tarafından adeta uygulanmaması için üzeri baskılanan ve görünürlüğü azaltılması için de birçok alanda üzeri saklanan bir alan.”

Bakan Nebati, bu toplantılarla, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın önderliğinde ve akademi dünyasındaki “değerli dostlar” olarak nitelendirdiği akademisyenlerle bunu dünyaya mal edeceklerini söyledi.

Literatürde, heterodoks, ortodoks tartışması olduğuna işaret eden Nebati, “Bu tartışmanın da ters tarafı olan, dünyanın hâkim güçleri tarafından heterodoksiyi temsil eden, yani klasik siyasetlerin dışına çıkarak ülkenin jeopolitik durumu, geçmişten tevarüs eden kültürü ve kendi kazanımlarını ortaya koyacak performanslarını gerçekleştirecek çok değerli bir tespitte bulunarak, bu yolda yürümeye devam edeceğiz.” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kendilerine öncülük ettiği, bu siyasetleri uygulama alanını kendilerine verdiği ve bu siyasetlerin uygulanmasında önlerine çıkan her türlü pürüzün ortadan kaldırılması noktasında verdiği takviye için minnettar olduklarını söz eden Nebati, birebir vakitte dünya iktisat literatürüne “Türkiye İktisat Modeli”nin girmesini sağlayacak bu duruşun gerek Türkiye için gerekse de dünyanın birçok ülkesi için bir örnek teşkil edeceğini vurguladı.

Nebati, tepeye katılan akademisyenlere atıfta bulunarak, “Dünkü toplantıya birçok toplantısını bırakarak gelen ve çok açık bir formda meydan okumalarını akademik bir lisanla ortaya koyan ve ‘Biz ortodoks siyasetlerle değil her ülkenin kendi özgün şartları içerisinde çok daha yeni şeyler ve konjonktürel durumla da bağlı sözlerimizi ortaya koyacak bir yer bulduk, burası da Türkiye’ diyen dostlarımızla bir arada yolumuza devam edeceğiz.” biçiminde konuştu.

KAYNAK: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir