Bir kentimizde daha alarm zilleri çalıyor

Yalova’nın günlük 90 bin metreküp su gereksinimini karşılayan Gökçe Barajı’nda yüzde 9’a kadar inen su düzeyi son yağışlarla yüzde 25’e yükseldi.

Yıllık 36 milyon metreküp kapasitesiyle kentin içme suyu muhtaçlığının karşılandığı Gökçe Barajı, 2023 yılına kuraklık nedeniyle yüzde 9 doluluk oranıyla girdi.

Geçen yıl tıpkı periyotta yüzde 87 dolulukta olan ve kapaklarını açmak durumunda kalan barajdaki su düzeyi, son periyotta kar ve yağmur yağışıyla yüzde 25’e kadar yükseldi.

Su düzeyiyle ilgili barajda açıklama yapan Yalova Belediye Lider Vekili Mustafa Tutuk, 2014 yılında yapılan Kurtköy çizgisinden baraja yıllık 7 milyon metreküp su geldiğini söz etti.

Kurtköy sınırıyla 37 milyon metreküp suyu baraj havzasında topladıklarını belirten Tutuk, “Barajımız 12. ayda yüzde 9’a kadar düşmüştü. Ocak ayında yağan karla birlikte şu an yüzde 25 düzeyine yükselmiş durumda. Yüzde 25 düzeyine yükselmek yüzde 9’dan sonra kulağımıza güzel geliyor lakin yüzde 75 baraj boş şu an. Önlemlerimizi elimizden bırakmayacağız. Halk ve belediye olarak bütün önlemlerimizi almak durumundayız. Ek bir göletimiz olan Ortaburun göletimiz var. 2 milyon metreküp suyumuz hazır. Bu suyu direkt Çınarcık depolarına vermeyi düşünüyoruz. Şu an vermedik. Gereksinim duyduğumuz anda Çınarcık sınırını ayırıp Ortaburun göletini Çınarcık’a bağlayacağız. Çınarcık’ın tek başına 6 ay suyunu karşılayabilecek bir göletimiz var.” diye konuştu.

15 Mayıs 2023 itibariyle barajın yağışlarla birlikte dolacağını düşündüklerini kaydeden Tutuk, barajın dolmaması durumunda ise su kesintilerinin yaşanabileceğini söyledi.

Yapımı planlanan Çağlayan Barajı (Gökçe 2) hakkında da bilgi veren Tutuk, şunları kaydetti:

“Barajın projesi çiziliyor, taban etütleri başlayacak. Barajı besleyen ana dere olan Selimandra üzerinde Gökçe 2 Barajı 5 yıllık yatırım planına alındı. Bunun yanında Altınova tarafında Karadere Barajı da yapılacak. Karadere, Göçke 2 ve Kurtköy devülasyonu dayanağıyla Yalova’nın 100 yıl suya muhtaçlığı olmaz. Bu adımların hepsi atıldı. Lakin son 63 yılın en kurak dönemini da yaşadığımız için bir sorunla karşı karşıyayız. Tüm ülkemizde olduğu üzere Yalova da bu kuraklıktan çok önemli etkileniyor. Barajımızın bu aylarda olağanda kapakları açık olması gerekiyordu. Ama şu an yüzde 25 düzeyine sevinmiş üzere yapıyoruz. Aslında yüzde 75’in de boş olduğunu söylüyorum.”

Ana isale çizgisinde yüzde 20 kaçak bulunduğunu ve bunun baraj suyunun yüzde 20’sinin boşa akması manasına geldiğini aktaran Tutuk, şöyle devam etti:

“Bunun önüne geçtiğimiz vakit otomatikman baraj suyunun yüzde 20’sini muhafaza altına almış olacağız. İkinci kademe kent içi içme suyu çizgilerinin değişimi. Bunu da ana isale sınırı bittikten sonra 2025 yılında değişimini öngörüyoruz. Orada da yaklaşık yüzde 30 kaçak var. Bunların önüne geçtiğimiz, ikinci barajı yaptığımız vakit Allah’ın müsaadesiyle Yalova’da su problemimiz kalmayacak fakat ana isale sınırı çok değerli. 1999 zelzelesinde 26 yerden kırılmış, parçalanmış bir çizgi. Ne yaparsak yapalım yüzde 20 kaçağın altına düşüremiyoruz. 40 milyon metreküplük barajın yüzde 20’si 8 milyon metreküp demek. 8 milyon metreküp su şu an barajda olsa aslında baraj yüzde 50 olurdu. Bunları da konuşmuyor olurduk.”

Vatandaşların suyu tasarruflu kullanması gerektiği ihtarında da bulunan Tutuk, acil bir durum olması halinde hazır bekletilen 14 su kuyusunun da devreye alınabileceğini kelamlarına ekledi.

Açıklamaya, Yalova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Bahçekapılı, Yeşil Körfez Su Birliği Lideri İsmail Demir ve DSİ yetkilileri de katıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir