Bozdağ: Yurt dışına çıkış yasağı konusunda gerekenler yapılmaktadır

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, zelzelelerde yıkılan binalarla ilgili, sorumlular hakkında her cins önlem kararının alınması konusunda gerekenlerin yapıldığını söyledi.

AA’nın haberine nazaran Diyarbakır AFAD Vilayet Müdürlüğü Uyum Merkezi’nde yapılan toplantının akabinde açıklamalarda bulunan Bozdağ, Diyarbakır’da büsbütün yıkılan 7 binadan şu ana kadar birinin enkazının büsbütün kaldırıldığını, başkalarında enkaz kaldırma çalışmalarının devam ettiğini belirterek, “Yarın prestijiyle 5 enkazın daha kaldırılmasının tamamlanacağını kıymetlendiriyoruz. Şu ana kadar enkazdan çıkarılan vatandaşımızın sayısı 387 ve bu çıkan vatandaşlarımızdan ağır yaralı olanlar var. Bunlar içerisinde vefatlar var. 255 vefat var şu ana kadar. 387’den 255’i vefat, 42’si ağır yaralı, başkaları ise yaraları daha hafif ve hayati tehlikesi olmayan vatandaşlarımız” diye konuştu.

Deprem yaşanan vilayetlerde ve Diyarbakır’da Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yıkılan binalar ve hasar gören yerlerle alakalı isimli tahkikatların başlatıldığını bildiren Bozdağ, isimli süreçlerin cumhuriyet başsavcılıkları tarafından yürütüldüğünü belirtti.

Bozdağ, bugün de isimli süreci başlatan başsavcılıkların hepsinin bunu basına duyurduğunu hatırlatarak, şunları kaydetti:

“Delillerin toplanması, sorumluların tespit edilmesi ve bunların yargı önüne çıkarılması için büyük bir çabayla çalışmalar yürütülmektedir. Sorumlu olanların, gerekenlerin tutuklanması, gözaltı yahut bulunamadığı takdirde yakalama kararlarının çıkarılması, yurt dışına çıkış yasakları konması, her türlü Ceza Muhakemesi Kanunu’nun öngördüğü önlem kararlarının alınması konusunda gerekenler yapılmaktadır. Zira cumhuriyet başsavcılıklarının rastgele bir talimata gereksinimi yok. Resen soruşturma başlatma, kanıtları toplama, ilgililer hakkında önlem taleplerinde bulunmak ve bunları takip etmek yasal vazifeleridir.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir