Brezilya’dan Telegram’a geçici yasak

Brezilya’da yüksek mahkeme kararıyla, dezenformasyon yasa tasarısına karşı kampanya yürüten Telegram’ın ülkedeki faaliyetleri 72 saatliğine durduruldu.

Brezilya basınında çıkan habere nazaran, Telegram’ın, internette dezenformasyonun engellenmesi emeliyle yasa tasarısı çıkarmak isteyen Brezilya’yı amaç almasının akabinde mahkeme harekete geçti.

Yüksek Mahkeme Yargıcı Alexandre de Moraes tarafından alınan karar kapsamında, birinci etapta Telegram’ın faaliyetleri 72 saatliğine durduruldu.

Telegram’ın dün kullanıcılarına gönderdiği bildiride, dezenformasyon yasa tasarısına ait, “Brezilya’da demokrasiye yönelik atak yapılıyor.” denilmişti.

Brezilya’nın bu yasa tasarısıyla çağdaş interneti yok edebileceğini tez eden Telegram, bununla toplumsal paylaşım sitesi şirketlerinin hizmetlerinin ziyan göreceğini savunmuştu.

GEÇİCİ OLARAK KALDIRILMIŞTI

Brezilya’da 27 Nisan’da bir federal mahkeme, iletileşme servisinin neo-Nazi kümelerin yöneticileri hakkındaki bilgileri polis ile paylaşmayı reddetmesinin akabinde, Telegram’ın süreksiz olarak yasaklanmasına karar vermişti.

Google, Apple ve dört Brezilyalı Telekom şirketine Telegram’ı uygulama mağazalarından ve başka platformlarından kaldırma buyruğu verilmişti.

Söz konusu yasak, federal temyiz mahkemesi tarafından 1 Mayıs’ta kaldırılmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir