Cenevre’de ‘Gaziantep Modeli’ konuşuldu

GAZİANTEP (İGFA) – Gaziantep Büyükşehir Belediye Lideri Fatma Şahin, Birleşmiş Milletler (BM) Avrupa Ekonomik Komisyonu’nun Kentsel Gelişme, Konut ve Arazi İdaresi Komitesi tarafından İsviçre’nin Cenevre kentinde düzenlenen “Belediye Liderleri Forumu”na katıldı.

2023 yılı teması “2030 (Sürdürülebilir Kalkınma) Gayelerine Gerçek Kentsel Yenileme/ Kentsel Dönüşüm” olarak belirlenen forum kapsamında Lideri Fatma Şahin, “Dirençli Kentsel Çevrelere Yönelik Kentsel Yenileme” bahisli oturumda konuşma yaptı.

Dijon (Fransa), Lozan (İsviçre), Malmö (İsveç), Mykolaiv (Ukrayna), Üsküp (Kuzey Makedonya) ve Split (Hırvatistan) belediye liderlerinin da istişare yaptığı oturumun yanı sıra toplamda forum çerçevesinde 49 belediye liderinin konuşmasına yer verildi.

Şehirlerin kentsel yenileme projeleri ve kentsel dirençlilik altyapısının tartışıldığı oturumda, Lider Fatma Şahin ve başka belediye liderleri, kendi kentlerindeki dirençlilik altyapısının nasıl göründüğünü ve kentsel yenileme projelerinin doğal afetler yahut insan eliyle oluşan afetler karşısında dirençliliği nasıl sağlayabileceğine ait konularda değerlendirmede bulundu.

“PROJELERİN MUVAFFAKİYETE ULAŞMASINDA TOPLUMDAKİ ZİHİNSEL DÖNÜŞÜM SAĞLANMALI”

Başkan Fatma Şahin burada yaptığı konuşmada, Gaziantep’in nüfusu itibariyle ‘dirençli şehir’ bakış açısının kent için çok değerli olduğunu belirterek, şunları söyledi:

“Kalkınma ve demokrasi yerelde başlıyor. Mali zorlukların düzgün yönetilerek kaynakların artırılıp giderlerinse azaltılması gerekiyor. Dirençli kent yenilenmesinde evvel kendi bünyemizde çalışmalara başlamamız gerekiyor. Ölçmediğiniz bir şeyi değerlendiremezsiniz. Tesir tahlili çok kıymetli. Biz ulaşım master, imar master ile birlikte iklim master planı da hazırladık. EBRD’nin yeşil kenti olduk. ‘Yeşil kent nasıl olacak, çevresel kalkınma bir bütün olarak nasıl tasarlanacak?’ üzere soruların yanıtı konusunda çalışmalarımız sürüyor. Bunun yanı sıra su çok değerli global ısınmadan ötürü. Bu nedenle kuraklık master planı yaptıktan sonra önümüze gelen problemlere karşı çok acil hareket planları yapmamız ve kendi bünyemizde bunu uygulanabilir hale getirmemiz gerekiyor. Daha da değerlisi toplumu bilgilendirmeniz ve yönlendirmeniz gerekiyor. Böylece toplumdaki zihinsel dönüşümü sağlayarak çalışmalarda başarılı olabiliriz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir