CENTCOM’a zor DEAŞ sorusu

ABD’nin, Suriye’nin doğusunda terör örgütü PKK/YPG’ye, DEAŞ ile uğraş kılıfı altında verdiği dayanağın münasebeti yeniden bir ABD’li vekilin tek soruyla çürütüldü. Temsilciler Meclisi Silahlı Kuvvetler Komitesi’ndeki oturumda AFRICOM Kumandanı Orgeneral Michael Langely, Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Kumandanı Orgeneral Michael Kurilla ve Savunma Bakanlığı Memleketler arası Güvenlikten Sorumlu Müsteşar Yardımcısı Celeste Wallander, milletvekillerinden gelen soruları cevapladı. Kısa bir mühlet evvel Suriye’nin doğusunda, terör örgütü PKK/YPG işgali altında tutulan bölgeyi ziyaret eden ve burada terör örgütü yöneticileriyle biraraya gelen CENTCOM Kumandanı Orgeneral Michael Kurilla, kendisine yöneltilen, DEAŞ ile gayrette neden yalnızca Suriye’ye odaklanıldığı ve Afganistan’daki faaliyetlerinin görmezden gelindiği ve bunun bir çelişki olup olmadığı, sorusuna yanıt veremedi.

ABD’li General Kurilla daha evvel elebaşı Mazlum Kobani ile bir ortaya gelmişti.

ÇELİŞKİYİ AÇIKLAYAMADI

CENTCOM Kumandanı Kurilla’ya ve Müsteşar Yardımcısı Wallander’a, “ABD’nin Suriye’de DEAŞ ile uğraş mazeretiyle asker bulundurup, DEAŞ’ın daha faal olduğu Afganistan’da asker bulundurmamasındaki çelişki” sorusu yöneltildi. ABD’li General, DEAŞ’ın Suriye’de büyük ölçüde denetim altında alındığını fakat Suriye’deki hapishanelerde ve kamplardaki örgüt mensuplarının hala tehdit teşkil ettiğini mazeretini ileri sürdü. Kurilla’nın Suriye’deki hapishaneler ve kamplar diye bahsettiği alanların, terör örgütü PKK/YPG işgali altındaki bölgelerde olduğu biliniyor.

KAÇAMAK YANIT VERDİ

Bu kıymetlendirme üzerine Florida Vekili Cumhuriyetçi Michael Waltz, Wallander’a “Politika olarak DEAŞ’ın peşine düşmek için Suriye’de asker bulundurmak kritikken bu neden Afganistan için geçerli değil” sorusunu yöneltti. Wallander, Lider Joe Biden’ın Afganistan’dan büsbütün çekilme kararını kastederek, “Kongre üyesi, kararlar verildi.” karşılığını vermekle yetindi.

O KAMPLARI ZİYARET ETMİŞTİ

Kurilla, 8 Mart tarihinde, tehdit diye savunduğu Suriye’nin kuzeyinde terör örgütünün işgali altındaki Haseke bölgesinde bulunan Roj ve Hol Kamplarını ziyaret etmiş ve terör örgütü üyeleriyle bi raraya gelmişti. ABD Genelkurmay Lideri Orgeneral Mark Milley de 4 Mart’ta Suriye’nin kuzeyinde terör örgütü PKK/YPG’nin işgalindeki bölgeleri ziyaret etmişti. PKK/YPG’nin hamisi olarak bilinen ABD Ulusal Güvenlik Konseyi’nin Orta Doğu ve Kuzey Afrika Koordinatörü Brett McGurk’ün de ocak ayında bölgede temaslarda bulunduğu biliniyor

HELİKOPTERLE TAŞIYOR İDDİASI

ABD ordusu 11 Eylül 2021 tarihinde Afganistan’dan Biden idaresinin kararıyla apar topar çekilmişti. 20 yıllık işgalin akabinde gerisinde çökmüş bir ülke bırakmıştı. ABD’nin Afganistan’dan çekilmesinin akabinde terör örgütü DEAŞ-H’nin başşehir Kabil başta olmak üzere ülke genelinde akınlarını artırdığı gözlemleniyor. Buna karşın ABD ordusunun DEAŞ-H’ye müdahaleye yönelik hiçbir adım atmadığı dikkatlerden kaçmıyor. Rusya ve İran’dan yapılan açıklamalarda, ABD’nin, Suriye’den DEAŞ militanlarını Afganistan’a taşıdığına ait argümanlar da gelmişti.

ABD’den İran’a Suriye’de misilleme

ABD savaş uçakları, İran’a ilişkin insansız hava aracıyla (İHA) Suriye’nin Haseke vilayetinde DEAŞ ile çaba koalisyonuna ilişkin bir tesise düzenlenen atakta bir ABD’li mukavele çalışanın vefatının akabinde Tahran’ın bu bölgedeki amaçlarını bombaladı. Pentagon’dan yapılan açıklamada İran amaçlarının sabah saatlerinde “nokta atışı” ile bombalandığı duyuruldu. Merkezi İngiltere’de bulunan Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, iki farklı bölgeye yapılan hücumda en az 8 İran yanlısı milisin hayatını kaybettiğini duyurdu. İHA saldırısı sonucunda ABD ile çalışan 1 kontratlı çalışanın öldüğü, 1 kontratlı işçi ile 5 ABD askerinin yaralandığı bilgisi verildi. Yaralı iki askerin tedavisinin alanda yapıldığı kaydedilen açıklamada, öteki üç askerin ve kontratlı işçinin Irak’ta koalisyona ilişkin tıbbi tesislere götürüldüğü tabir edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir