Çevre Bakanı Kurum: Ayder’imiz 2023’te bir başka güzel olacak; inşaatlarımızı bitiyor, onları satmayacak vatandaşımıza teklif edeceğiz

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Ayder Yaylası’nın 2023’te bir diğer hoş olacağını belirterek, “Şimdi diyorlar ki bize ‘Bu inşaatları satacaklar’. Satmayacağız. Biz bu inşaatları vatandaşımıza vereceğiz, vatandaşımıza teklif edeceğiz. Ayder’in doğallığını bozan yapıları, vatandaşlarımıza teklif etmek suretiyle yeni yaptığımız yerlere taşıyacağız. Oraları da yıkıp doğal haliyle bırakacağız” dedi.

Rize’ye bir dizi temas ve ziyaretlerde bulunmak için gelen Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, AK Parti’nin düzenlediği ‘Türkiye Yüzyılı Başlıyor, 2023’e Hakikat Kent Buluşmaları’ toplantısına katıldı. Burada konuşan Bakan Kurum, Türkiye genelinde saat 18.57’de yapılacak ‘çök-kapan-tutun’ tatbikatına Rize’den katılacağını söyledi. Kurum, “Bugün 12 Kasım. 17 Ağustos Marmara sarsıntısından 87 gün sonra 12 Kasım 1999’da Düzce sarsıntısını yaşadık. 23 yılı geride bıraksak da acısı hala taze olan bu sarsıntıda 710 canımızı kaybettik. Ben sarsıntılarda, afetlerde yitirdiğimiz tüm canlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum. Biz ülkemizin önünde bir zelzele gerçeği olduğunu her vakit söylüyoruz. Son yüzyılda yaşadığımız sarsıntılarda 80 bin canımız yitirdik. Bakanlık olarak Cumhurbaşkanı’mızın liderliğinde ülkenin her yerinde kentsel dönüşüm gayesiyle vatandaşlarımızın isteği çerçevesinde yerinde süratli dönüşüm projelerimizi yapıyoruz” diye konuştu.

“2035 yılına kadar tüm Türkiye’de sarsıntı dönüşümüne girmemiş hiçbir alan bırakmak istemiyoruz”

3,2 milyon konutun dönüşümünü sağladıklarını, 250 bin konutun dönüşümünün de sürdüğünü kaydeden Bakan Kurum, “Bugüne kadar tahminen hiçbir ülkenin üstesinden gelemeyeceği, engelli kardeşlerimizle emeklilerimize, şehit gazi ailelerimize, dar gelirli bütün vatandaşlarımıza son 20 yılda 1 milyon 170 bin konutu yaptık teslim ettik. Vatandaşlarımız huzurlu bir biçimde oturuyorlar. Tüm bu sarsıntılardan sonra özellikle Marmara ve Düzce sarsıntılarından sonra yapmış olduğumuz yapı kontrol düzenlemeleri ile birlikte 6,6 milyon konut ve iş yerinin kontrollerini tamamladık. 24 milyon vatandaşımızı zelzeleye sağlam konutlarda yaşamasını sağladık. ‘Türkiye Yüzyılı’ndaki maksadımız şudur. 2035 yılına kadar tüm Türkiye’de zelzele dönüşümüne girmemiş hiçbir alan bırakmak istemiyoruz” dedi.

Sosyal konut projesi için kura açıklaması

“Ayder’in doğallığını bozan yapıları vatandaşlarımıza teklif etmek suretiyle yeni yaptığımız yerlere taşıyacağız”

Ayder Yaylası’nda sürdürülen kentsel dönüşüm projesine ait de değerlendirmelerde bulunan Bakan Kurum, şunları kaydetti:

“Ayder’imizin hoşluğuna hoşluk katacak projemizi başlattık. Ayder’imiz 2023’te bir öteki hoş olacak. Buradaki tüm altyapıyı yeniledik. Kanalizasyon yağmur suyu içme suyu tüm altyapıyı Vilayetler Bankası Genel Müdürlüğü’müz eliyle yeniledik. Yeni spor alanlarımızı Ayder’imize gençlerimize kazandırdık. Burada huzur içerisinde vakit geçiriyorlar. Ayder’imize gelen vatandaşlarımızın araçlarını park edebilmeleri için 1500 araç kapasiteli kapalı otoparkımız büsbütün yerin altında tabiata hiçbir formda ziyan vermeyecek formda planladık. Bu otoparkımızı da yıl sonunda tamamlamayı hedefleyip, vatandaşlarımıza bu otoparkımızı kazandıracağız. Gelintülü şelalemiz vardı, burada da seyir terası imalini sürdürüyoruz. Yeniden termal tesis ve konaklama üniteleri inşaatlarımızda da son safhaya geldik. Bu inşaatlarımızı bitireceğiz. Artık diyorlar ki bize ‘Bu inşaatları satacaklar’, satmayacağız. Biz bu inşaatları vatandaşımıza vereceğiz, vatandaşımıza teklif edeceğiz. Orada Ayder’in doğallığını bozan yapıları vatandaşlarımıza teklif etmek suretiyle yeni yaptığımız yerlere taşıyacağız. Oraları da yıkıp doğal haliyle bırakacağız. Buradaki görüşmelerimizi de bakanlığımız yürütüyor. İnşaatlarımızın bitmesine müteakip bu görüşmelerimiz neticelendireceğiz, 2023 yılında Ayder’de yapmış olduğumuz termal tesisimiz konaklama ünitelerimize vatandaşlarımızı taşıyor olacağız.”

Muhalefete yüklendi: Hiçbir işlerine pürüz vurmuyoruz, kimseyi ötekileştirmedik, herkese kucak açtık

Kimseyi ötekileştirmediklerini söyleyen Bakan Kurum, kelamlarına şöyle devam etti:

“Biz hizmet, eser üretirken, muvaffakiyet kıssaları yazarken maalesef algı üretenleri de yeniden büyük işlerimizi karalamaya kalkanları da daima birlikte görüyoruz. Beceriksizlikle iş bilmezlikle liyakatsizlikle kentlerimizin birikimlerini de heba ettiklerini de görüyoruz. ‘Engelleniyoruz siyaseti’ yapıyorlar, emin olun hiçbir işlerine mani vurmuyoruz, mahzur olmuyoruz. Bizden ne talepleri varsa milletimizin taleplerini gerçekleştirdik, gerçekleştirmeye devam edeceğiz. Kimseyi ötekileştirmedik, herkese kucak açtık ve 81 kentimizde 85 milyon vatandaşımızla birlikte yol yürümeye, milletimize hizmet etmeye, kentlerimize eser kazandırmaya da Allah’ın müsaadesiyle milletimizin duaları ile devam edeceğiz. Çağ açan toplumsal hamlelerimizle, gelecek vadeden teşebbüslerimizle zafer kazanacağız, AK Parti’mizin eser bayrağını en üst düzeylere çıkaracağız. Bunu teşkilatlarımızla vatandaşlarımızla birlikte yapacağız. Bu hoş kentten çıkmış tüm ülkeye derman olmuş dava başkanımız, Sayın Cumhurbaşkanı’mızı ‘Cumhur İttifakı’mızı 2023’te tekrar lider yapacağız. ‘Türkiye Yüzyılı’ kıssasını daima birlikte başlatacağız.” (DHA)

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir