CHP’li Bülent Kuşoğlu: Türkiye’de güvenliğin, ekonominin, siyasetin, suç trafiğinin iç içe geçtiği bir yapı söz konusu

CHP Genel Lider Yardımcısı Bülent Kuşoğlu, Cumhurbaşkanlığı bütçesinin görüşüldüğü TBMM’de, ekonomik yapıyı kaynağı belgisiz para üzerinden eleştirdi. Kuşoğlu, “İnsanın meskenine giren paranın kaynağı belirli değilse bu onu memnun edebilir mi? Türkiye’ye de tıpkı halde giren para bizi keyifli etmiyor. İtalyan mafya önderinin Türkiye’de 4 sene sonra yakalandığı, Sırbistan mafya önderinin 8 yıl kaldığı, birçok mafya başkanının Türkiye’de olduğu, Türkiye’den kendi paralarının bedelini belirlediği konuşuluyor. Bu türlü bir ülke olduk. Maalesef güvenliğin, iktisadın, siyasetin, hata trafiğinin iç içe geçtiği bir yapı kelam konusu. Bu Net Yanılgı Noksan rakımı, cari açık sayısı da bunları net olarak ortaya koyuyor. Bunlarla gayret edilmesi gerekiyor” dedi.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda bugün Cumhurbaşkanlığı bütçesi görüşmeleri sürüyor. Komitede konuşan CHP Ankara Milletvekili Bülent Kuşoğlu, Türkiye’nin en çok göç alan ülke olurken bir taraftan da beyin göçü verdiğine dikkat çekti. Kuşoğlu şunları söyledi:

“Dünyada yeni bir istikrar arayışı var”

“Dünyada yeni bir istikrar arayışı var. Bu istikrar arayışı bilhassa Batı’dan Doğu’ya yanlışsız gücün kaymasını getiriyor. Doğu’da yeni kalkınmakta olan ülkeler var. Bunlar süratle kalkınıyor. Bu kalkınma yarışında öne geçmeye çalışıyorlar. Ekonomik olarak oluşan bu algı tıpkı vakitte askeri, kültürel ve toplumsal alanlarda da geçerli. Güç istikrarının değişmekte olduğunu görüyoruz.

Küresel çapta dünyada en büyük göç olayını yaşıyoruz. Çok büyük bir göç kelam konusu ve bu göç olgusu gelişerek devam edecek. Bu da natürel dünyada özgürlüklere, demokrasiye ket vuruyor. Büyük dertler doğuruyor. Batı kendilerine hakikat olan bu göçlerden kendilerini korumak için daha devletçi daha anti demokratik daha milliyetçi daha tutucu eğilimlerini artırıyorlar. Bunun sonucu olarak dünyada bir antidemokratik gelişme de mevcut.

“Nüfusuna nazaran bizden daha fazla mültecinin olduğu bir ülke yok”

Türkiye en fazla göç alan ülke, nüfusuna nazaran bizden daha fazla mültecinin olduğu bir ülke yok lakin biz birebir vakitte göç veriyoruz. Gelen mülteciler eğitimsiz, bize entegre olmuş bireyler değil. Biz de o tarafta bir çalışma yapmıyoruz, lakin bir taraftan da biz göç veriyoruz. Aklı başında, güzel yetişmiş gençlerimizi yurt dışına gönderiyoruz. Beyin göçü var sermaye göçü de var. 2014-2015’te yurt dışında Türk vatandaşlarına ilişkin 150 milyar dolara yakın bir para mevcuttu, o zamanki Hazine ve Maliye Bakanı bunu açıklamıştı. Şu anda 150 milyar doların çok daha üzerinde yurt dışında Türk vatandaşlarına ilişkin sermaye var. Bu vahim bir tablo yaratıyor. 

“Mülteciler entegre edilmemiş, nerede oldukları aşikâr değil, sayısını bile tam olarak bilmiyoruz”

Mülteciler entegre edilmemiş, nerede oldukları aşikâr değil, sayısını bile tam olarak bilmiyoruz. Türkiye’nin başşehrinde geliyor bir Afganlı beş arkadaşını bıçaklıyor, öldürüyor tekrar geldiği üzere gidebiliyor. Nereden geldi, nereden çıkış yaptı belirli değil. Türkiye’de mülteciler kaçak çalışıyor, işte kurabiliyor, esnafla rekabet edebiliyor. Kayıt dışı olarak esnaflık yapıyor, iş adamlığı yapıyor vergi numarası yok. Toplumsal güvenlik primi yatırmıyor fakat çalışabiliyor.

“Net Yanılgı Noksan tarihte birinci sefer 28 milyar doların üzerine çıkmış, bu nedir?”

Kamu mali yapısı, kurumların yapısı da bozulmuş durumda. Dinamik bir çaba ortaya konamıyor. Bunun en kıymetli sebebi de Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi. Bu olumsuz gelişimi kavrayamıyor bir türlü, bununla çaba edemiyor Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi. Net Kusur Noksan tarihte birinci kere 28 milyar doların üzerine çıkmış, bu nedir? Şimdiye kadar açıklayabilen olmadı. Bakanlar buradan geldi geçti. Hiçbirisi de iktisatla ilgili bunu açıklayamadı. Bu cari açık, ‘uyuşturucu, mafya temaslıdır, öteki hata örgütleriyle bağlantılıdır’ dendiğinde de her şey söylendi. Pekala o vakit Net Yanılgı Noksan nedir? Cari açık bu sene 60 milyar doları bulacak bu nedir?

“Maalesef güvenliğin, iktisadın, siyasetin, kabahat trafiğinin iç içe geçtiği bir yapı kelam konusu”

İnsanın konutuna giren paranın kaynağı belirli değilse bu onu memnun edebilir mi? Türkiye’ye de tıpkı biçimde giren para bizi keyifli etmiyor. İtalyan mafya başkanının Türkiye’de 4 sene sonra yakalandığı, Sırbistan mafya başkanının 8 yıl kaldığı, Gürcü, Rus birçok mafya önderinin Türkiye’de olduğu, Türkiye’den kendi paralarının kıymetini belirlediği konuşuluyor. Bu türlü bir ülke olduk. Maalesef güvenliğin, iktisadın, siyasetin, kabahat trafiğinin iç içe geçtiği bir yapı kelam konusu. Bu Net Yanılgı Noksan sayısı, cari açık sayısı da bunları net olarak ortaya koyuyor. Bunlarla çaba edilmesi gerekiyor.” (ANKA)

TBMM Plan ve Bütçe Komitesi’nde Cumhurbaşkanlığı’nın 2023 yılı bütçesi görüşülüyor: “Bir gelecek projeksiyonu göremedik”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir