Çiğli Tramvayı 27 Ocak’ta açılıyor

İZMİR (İGFA) – Raylı sistem yatırımlarını sürat kesmeden sürdüren İzmir Büyükşehir Belediyesi, Çiğli Tramvayı’nda deneme seferlerini sürdürüyor. Alınacak araçlarla 183 milyon Euro yatırım bedeline sahip projedeki son dokunuşlarla birlikte tramvay da raylarda yürümeye başladı. İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer, Şubat ayında açılacağı duyurulan Çiğli Tramvayı’nda süreyi öne çektiklerini müjdeleyerek “Şubattan da evvel Çiğli Tramvayı’ndayız. Çiğli Tramvayı, 27 Ocak’ta açılıyor” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, çevreci ekonomik ve konforlu kent ulaşımına yeni bir soluk kazandıracak değerli projelerinden Çiğli Tramvayı’nın inşaatı kapsamında sınırı Karşıyaka Tramvayı’na bağlayacak yaya ve bisiklet yolunu da içeren 750 metre uzunluğunda viyadük, 6 trafo binası, 14 adet durak ve 11 kilometrelik çizgi imalatını (22 bin 600 metre ray montajı) tamamladı. Hatta etraf düzenlemeleri ve sinyalizasyon çalışmalarında sona yaklaşıldı.

Çiğli Tramvayı sınırının temeli 2021 yılının Şubat ayında atıldı. 11 kilometre uzunluğunda ve 14 istasyondan oluşan çizgi, Cet Sanayi Bölgesi, Çiğli Devlet Hastanesi, Katip Çelebi Üniversitesi, Atatürk Organize Sanayi Bölgesi’ne hizmet verecek. İZBAN ile yolcu entegrasyonunun yapılacağı Semra Aksu Caddesi yayalaştırıldı. Çiğli Tramvay Hattı’nın Karşıyaka sınırı ile teması Karya Kavşağı’nda sağlandı. Sınır, yapılan viyadük üzerinden Ekol Kavşağı’na, oradan da Atatürk Caddesi’ne hakikat ilerleyecek. Atatürk Caddesi’nden Semra Aksu Caddesi’ne, oradan da Eski Havaalanı Caddesi ile Tabiat Koleji kavşağına, devamında Çiğli Devlet Hastanesi ve Cet Sanayi Bölgesi’nden geçerek Evka-5 kavşağına gelecek. Oradan da Atatürk Organize Sanayi Bölgesine ulaşılacak. AOSB içerisinden Katip Çelebi Üniversitesi’ne ulaşan çizgi, AOSB içerisinde devam ederek Nazım Hikmet Ran Caddesi’ne ve tekrar Ekol Kavşağı’na gelerek ringini tamamlayacak. Çiğli Tramvayı bölgeye nefes aldıracak, trafiği rahatlatacak, bölgedeki hastane, üniversite ve endüstriye ulaşımı kolaylaştıracak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir