Cumhurbaşkanı duyurdu: Dönüşümde “Yarısı Bizden” kampanyası

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kentsel dönüşümde yeni bir seferberlik başlattıklarını açıkladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan bu kapsamda İstanbul’da 1,5 milyon konut yapılacağını söyledi.

Yeni bir kampanyayı duyuran Erdoğan, kentsel dönüşümde maliyetin yarısının devlet tarafından karşılanacağını söyledi. “Kentsel dönüşümde “Yarısı bizden” kampanyası başlatıyoruz. Dönüşüm maliyetinin yarısını biz karşılayacağız.” diyen Erdoğan, açıklamasında şunları kaydetti:

“İlk muştum kentsel dönüşümde yarısı bizden kampanyasıdır. Dönüşüme giren konutlarının maliyetinin yarısını devlet olarak biz karşılayacağız. 100 metrekare 2+1 daireye 750 bin TL’ye kadar, 3+1’de 900 bin TL’ye kadar maliyeti biz karşılayacağız. Yüzde 10’u peşin kalanı 10 yıl vadeli olarak borç ödenebilecek. Yüzde 10’u peşin ödenen 750 binlik borçlanma için 5 bin 625 lira taksit, 900 bin lira için 6 bin 750 lira taksit olacak. Cebinde birikmiş parası olmayan vatandaş bile katkıyla uygun koşullarda borçlanacak.”

26 Nisan-29 Mayıs ortasında e-devletten müracaat yapılacak.

“AVRUPA VE ASYA YAKASINDA 500’ER BİN KONUT”

“Ülke genelinde yeni bir seferberlik başlatıyoruz. İstanbul birinci sırada yer alıyor. 39 ilçede 220 bin binadaki 1,5 milyon bağımsız kısım risk altındadır. 6 Şubat sarsıntılarının verdiği bildirisi dikkate alarak çok daha büyük dönüşüm projesi başlatıyoruz. 3 başka projeyi süratle hayata geçirmek. Avrupa yakasında 500 bin konut yapmak. İkincisi Asya’daki rezerv alanda 500 bin konut. Üçüncüsü mevcut yerleşim yerlerinde 500 bin konutu yerinde dönüştürmek. En az 6 milyon İstanbulluyu inançlı yuvalara kavuşturmak olacağız.

İSTANBUL’DA KİRA YARDIMI ARTIRILDI

İstanbul’da ödenen kira yardımı 3500 TL idi. Erdoğan yaptığı açıklamada “İstanbul’da kira yardım meblağını 3500 TL’den 5 bin 250 TL’ye yükseltiyoruz.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir