Demir-çelikte rota Türkiye’ye dönecek

EKONOMİ SERVİSİ – Dünyanın içinde bulunduğu badirelerden ötürü global talebin azalmaya başladığını söyleyen Akdeniz Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği (ADMİB) Lideri Fuat Tosyalı, Türkiye için yeni risklerle birlikte, yeni fırsatların da doğabileceğini, bu duruma hazırlıklı olunması gerektiğine dikkat çekti.

Güvenilir tedarikçi

Avrupa’nın güç krizinden ötürü üretimde sorun yaşayabileceğine değinen Tosyalı, “Avrupa, sert bir kış devri geçirecek. Güç ağır kesimlerde Türkiye emniyetli tedarikçi olarak öne çıkıyor. Bilhassa demir-çelik dallarımızda önemli bir talep artışı bekliyoruz” dedi.

Türkiye demir ve demir dışı metaller bölümü eylül ayında yüzde 3.6’lık yükselişle 1 milyar 189 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirirken, birinci 9 ayda yüzde 26.5 oranında artış ile 11 milyar 114 milyon dolarlık ihracata imza attı. Çelik dalı ise eylülde tüm dünya ülkelerinde yaşanan global talepteki düşüşün de tesiriyle yüzde 31.3 azalışla 1 milyar 776 milyon dolarlık ihracat yaptı. Bölümün 9 aylık performansı yüzde 8.7 artış ile 17 milyar 82 milyon dolar oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir