Ege’de suların çekilmesi deprem habercisi mi?

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Doğan Yaşar, Ege Denizi’nde görülen su çekilmesinin günlerce süren şiddetli poyrazdan kaynaklandığını, sismik olaylarla ilgisinin olmadığını söyledi.

Prof. Dr. Yaşar, su çekilme olayının doğal olduğunu, her sene şubatın ikinci yarısı ile mart sonu ortasında görülebildiğini söz etti.

Poyraz rüzgarının bu devirde sert ve 7 – 8 günü bulan uzun sürelerce estiğini kaydeden Yaşar, “Bu rüzgar Marmara’dan Muğla’ya kadar olan Ege’nin suyunu Afrika’ya hakikat şişirir. Bilhassa Burhaniye, Seferihisar üzere sığ yerlerde çekilme 100 metreye kadar ulaşır ve çabucak fark edilir. Geçen sene 20 Mart’ta o kadar çekilmişti ki İzmir’de vapur seferleri iptal olmuştu. Şu anda 60 santimetre kadar çekildiğini gözlemliyoruz.” diye konuştu.

Yaşar, poyrazın zıddı olan lodosun ise güneyden kuzeye su bastığını, bu nedenle şiddetli lodosun Ege kıyılarında vakit zaman deniz taşmasına neden olabildiğini kaydederek, “Görülen su çekilmesinin sismik olaylarla ilgisi yok. Büsbütün meteorolojik. Korkulacak bir şey yok.” dedi.

“Depremden evvel denizde çekilme olur algısı yanlış”

DEÜ Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Murat Gündüz ise İzmir Körfezi’nde su çekilmesinin her yıl tekrarlanan bir olay olduğunu vurguladı.

Poyrazın yanı sıra atmosfer basıncındaki mevsimsel değişikliklerin de su çekilmesine neden olduğunu anlatan Gündüz, körfezdeki su düzeyi istasyonunun ocak ayı sonundan bu yana düşüş eğiliminde olduğunu söyledi.

Gündüz, çekilmenin kış mevsimi sonuna hakikat biteceğini lisana getirerek, “Bunun zelzeleyle bağı yok. Zelzeleden evvel denizde çekilme olur algısı yanlış.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir