Eğitim-İş raporu: Öğretmenlerin yüzde 83’ü yoksulluk sınırının altında

Eğitim-İş’in 24 Kasım Öğretmenler Günü için hazırladığı raporda, öğretmenlerin yüzde 83’ünün aylık hane gelirinin yoksulluk hududunun altında kaldığı belirtildi.

Eğitim-İş, 24 Kasım Öğretmenler Günü’ne ait 16 bin öğretmenin görüşünü aldığı, öğretmenlerin eğitim çalışanlarının sosyoekonomik durumları ve Öğretmenlik Meslek Kanunu’na (ÖMK) ait bir anket hazırladı.

Rapora nazaran; eğitim çalışanlarının yüzde 83’i toplam aylık hane gelirlerinin yoksulluk sonunun altında olduğunu söz etti.

Eğitim çalışanlarının yaklaşık yüzde 91’i ÖMK’nın yıllardır talep ettiği kanun hayalinden uzak olduğunu değerlendirirken yaklaşık yüzde 92’si ÖMK’nın meslek imkânı getirmediğini söz etti.

Rapordaki bulgular şöyle:

  • Eğitim çalışanlarının yaklaşık yüzde 38’inin hiç tatile gidemediği, yüzde 57’sinin yılda bir kere tatil yapabildiği, yalnızca yüzde 4’ünün ise yılda birden fazla defa tatil yapabildiği raporda yer aldı.
  • Aylık geliri 35 bin – 45 bin TL ortasında olanların yüzde 24’ü, 45 bin TL ve üzerinde olanların yüzde 22’si yılda birden fazla kere tatile gidebilirken, bu oran 10 bin TL ve altında olanlar ile 10 bin 1 – 15 bin TL ortasında olanlarda yüzde 2 olarak kaldığı görüldü.
  • Araştırmaya katılan eğitim çalışanlarının yüzde 74’ünün tatilini ekseriyetle meskeninde ya da köyünde geçirdiği belirtirken, bu kümedeki eğitimcilerin yüzde 47’si hiç tatile gidemediğini, yüzde 51’si yılda bir kere, yalnızca yüzde 1.5’i ise birden fazla defa tatile gittiğini belirtti.
  • Araştırmaya katılan eğitim çalışanlarının neredeyse tamamı yüzde 99,77’si eğitim öğretime hazırlık ödeneğinin yetersiz olduğunu söyledi.

Kiralarını ödemekte zorlanıyorlar

Araştırmaya katılan eğitim çalışanlarının yüzde 85,58’i yüksek kira artışları nedeniyle kiralarını ödemekte zorlandıklarını anlattı.

Eğitim çalışanlarının yalnızca yaklaşık yüzde 2’si hayalinin gerçekleştiğine inanırken, araştırmaya katılan eğitim çalışanlarının yüzde 99’dan fazlası öğretmenlik mesleğinin saygınlığının azaldığını düşünüyor. (ANKA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir