Ehliyet fiyatları yeni yılda 20 bin TL’yi bulacak!

İZMİR (İGFA) – Kısa ismi İZSED olan İzmir Şoför Kursları ve Eğitimcileri Derneği Lideri Tolga Abacı, “Kursiyerler imtihan güzergahında 14 direksiyon dersi almak zorunda. Ayrıyeten her bir dersin 50 dakika olması gerekiyor. Kursiyerlerin kullandıkları araçlar yoruluyor ve olağandan 3 kata yakın yakıyor. Yedek modül maliyetlerimiz arttı. Araçlarımızda 1 yılda en az 3 kez debriyaj seti değişiyor. Bu yalnızca kolay bir örnek. Başkalarını saydığımızda karşımızda önemli bir maliyet duruyor. Buna kızamayız eğitim süreci içersinde bu çok olağan. Lakin maliyet inanılmaz artış oluyor” dedi.

2024 YILINDA DİREKSİYON İMTİHANLARI DAHA CİDDİLEŞECEK

Başkan Abacı, ” Direksiyon imtihanlarının ciddileştiğini fakat önümüzdeki 2024 yılında daha da ciddileşecek. İmtihanlarının ciddileşmesi demek ders sayısının da artması demektir. Bu da ekstra bir maliyet olacaktır. ” diyerek gelecek yönetmelik değişikliklerinin bilgisini verdi.

Direksiyon eğitimine değinen İZSED Lideri Tolga Abacı, “Direksiyon imtihanlarında yaklaşık %50-55 oranında bir muvaffakiyet kelam konusu. İmtihanların ciddileşmesiyle birlikte muvaffakiyet oranı düşecek. Direksiyon imtihanında kalmak istemeyen kursiyer derslerini tam ve kaliteli alarak derse girmeli, kaldığı halde maliyetler çok üst çıkıyor. Lakin birçok kişi ucuz fiyatlı yer arıyor. Fiyatı ucuz olan yer değil eğitimin kalitesi araştırılmalı. Eğitimler birebir yapılır. Araçta 3. kişi bulunamaz. 1 ders 50 dakikadır ve 14 direksiyon dersi kursiyerin yasal hakkıdır” diyerek kursiyerleri uyardı.

EHLİYET HARÇLARI GEÇEN YIL YÜZDE 123 ARTMIŞTI

Vergilerden de kelam eden Lider Abacı, “Geçen yıl harçlar 3 artırım görmüştü. 2024 yılı için de önemli bir artış bekliyoruz. Buda ehliyet almak isteyen kursiyere bir maliyet oluşturacaktır” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir