Erdoğan’dan tarikattaki çocuk gelin istismarıyla ilgili ilk açıklama

Çocuk gelin skandalıyla ilgili Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Lideri Recep Tayyip Erdoğan’dan iki hafta sonra açıklama geldi. Kabine sonrası açıklama yapan Erdoğan, şunları söyledi;

*Geçtiğimiz günlerde kamuoyunda farklı reaksiyona yol açan bir kızımızın erken yaşta evliliğiyle öncesi ve sonrasında acılarla ilgili görüşmelerimizi paylaşmak istiyorum. Şu ana kadar arkadaşlar gereken çalışmayı gösterdiler. Bunları görmezden gelen bir muhalefet kelam konusu.

“KABUL ETMEMİZ MÜMKÜN DEĞİL”

* Günümüz kaidelerinde 13 yaşında nişan 14 yaşında evlilik durumunu kabul edebilmemiz asla mümkün değildir. Hele hele daha küçük yaşta istismar faciasını kabul etmemiz mümkün değildir.

*İçişleri Bakanlığımız tarafından yürütülen soruşturmanın akabinde husus yargıya intikal etmiştir. Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığımız mağdur için avukat temin etmiş, türel süreci yakından takip etmiştir.

*İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığımız iddianamesini hazırlamıştır. Dava ile birinci duruşmanın yakında yapılması bekleniyor. Husus kamuoyunun gündeme gelmiştir. Sıkıntı medyada yer alana kadar bakanlıklarımızın, kurumlarımızın tamamı süreci takip etmiş, her süreci bihakkın yerine getirmiştir.

“GEÇMİŞTEKİ İHMAL VE EKSİKLER…”

*Geçmişteki ihmal ve eksiklikler soruşturma kapsamında ele alınmıştır. Ülkemizde çocuklara yönelik taciz, tecavüz, reşit yaşa ulaşmadan evlilik üzere konularda hassasiyetimizi kimseye sorgulatmayız.

*Bu hususla ilgili en değerli hukuksal ve fiili ıslahatlar bizim devrimizde hayata geçirilmiştir. Bay Kemal sen bunlardan anlamazsın, senin bu türlü hassasiyetin yok.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir