Erdoğan’ın Altılı Masa’da yaşanan krizle ilgili sözleri dünya manşetlerinde: Muhalefet çöküşün eşiğinde

İYİ Parti Genel Lideri Meral Akşener’in yaptığı sert açıklama ile muhalefet cephesinde meydana gelen çatlak Türkiye’de olduğu kadar dünya basınında da kendine geniş yer bulmaya devam ediyor. Bloomberg Akşener’in açıklaması sonrası ‘

Erdoğan zıddı blok ortak aday yüzünden çöküşün eşiğinde

‘ yorumunda bulunurken haberde Erdoğan’ın yaşanan gelişme ile ilgili değerlendirmesine de yer verildi.

‘Erdoğan, Aday Hengamesi Konusunda Rakiplerini Eleştirdi’ başlıklı haberde Erdoğan’ın ‘Oturdular, konuştular, dağıldılar’ kelamının altı çizildi.

‘Patlak veren kriz’

Haberde ‘

Türk başkan Recep Tayyip Erdoğan, muhalefet ittifakının Mayıs ayında yapılacak seçimler öncesinde ortak bir cumhurbaşkanı adayı çıkaramamasının akabinde rakiplerini siyasi çekişmelerle suçladı

‘ denildi. ‘Ortak bir cumhurbaşkanı adayının onaylanamaması, Türk muhalefet ittifakını Cuma günü karışıklığa sürükledi. Merkez sağ UYGUN Parti Genel Lideri Meral Akşener, toplumsal demokrat siyasetçi Kemal Kılıçdaroğlu’nun adaylığını reddetti.’ Muhalefet cephesinde patlak veren bu krizin piyasaları da etkilediğinin altını çizen Bloomberg şu değerlendirmede bulundu; ‘Seçime üç aydan az bir müddet kala, muhalefet partileri ortasındaki uyuşmazlık Türk pay senetlerinde keskin bir düşüşü tetikledi ve gösterge endeks Cuma günü %3,9’a kadar düştü. 10 yıllık getiri 83 baz puan yükselerek haftayı %11.56 ile 14 Şubat’tan bu yana en yüksek düzeyde kapattı.’

‘Oturdular konuştular dağıldılar’

Erdoğan’ın kelamlarını manşetine taşıyan Alman DW ‘Erdoğan: Oturdular, konuştular, dağıldılar’ başlığı ile okurlarının karşısına çıktı.

Yunan Kathimerini gazetesi de Erdoğan’ın açıklamalarına geniş yer verdi. Kathimerini ‘Erdoğan, Türk muhalefetine ait: Oturdular, konuştular, ayrıldılar’ başlıklı haberinde Erdoğan’ın muhalefeti aday belirleyememe konusunda amaç aldığını yazdı. Capital.gr Türkiye’de son gelişmeleri değerlendirdiği haberini ‘Türkiye: Muhalefet ittifakı devam etmeye kararlı’ başlığı ile manşetinden okurlarına sundu.

In.gr ise ‘Muhalefet, 14 Mayıs seçimlerinde Erdoğan’ın karşısına çıkacak ortak adayını Pazartesi günü açıklamayı planlıyor’ dedi.

‘Türkiye Seçimleri Öncesinde Erdoğan’ın Siyasi Muhalefetinde Çatlaklar’ başlığını tercih eden The Wall Street Journal ise ‘Merkez sağ parti, Türk önderi devirmek için ittifaktan çekildi’ dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir