Fransa bu sözlerle sarsıldı… Macron’a ateş püskürdü: Sana düşmez!

Dünyanın gözü kulağı aylardır Ukrayna’dan gelen haberlerde…

Rusya Devlet Lideri Putin’in Geçtiğimiz yılın Şubat ayında verdiği buyruk ile başlayan kanlı savaş can almaya devam ediyor.

Rusya’nın Soledar’ı düşürmesi ile yeni bir basamağa giren savaşın son adresi Bakhmut.

Savaş son hız devam ederken Ukrayna’dan gelen açıklama Fransa’da adeta soğuk duş tesiri yarattı.

Arabulucu vazifesine talip olduğunu her fırsatta lisana getiren Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un barış planı Ukrayna’nın reaksiyonunu çekti.

Barışın sağlanması için Ukrayna topraklarının tamamının iade edilmesi gerektiğini her fırsatta yineleyen Ukrayna Ulusal Güvenlik ve Savunma Kurulu sekreteri Oleksiy Danilov, Ukrayna halkının gerisinden, Kiev ismine müzakere yapmanın Fransa’ya düşmediğini söyledi.

Macron’u amaç alan Danilov ‘Macron Bordeaux’dan vazgeçer miydi’ diye sordu. Danilov açıklamasında şu tabirlere yer verdi;

‘Macron’a Fransa’nın bir kısmından çekilmesini teklif ediyorum. O bunu yapabilir mi? Bordeaux’yu yahut Fransa’nın diğer bir kısmını öbür bir ülkeye versin.’

KREMLİN DE MACRON’A KAPIYI KAPADI

Macron’un Rusya-Ukrayna savaşında Fransa’nın arabulucu rolü üstlenme teşebbüslerini kıymetlendiren Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Fransa’nın arabulucu rolü konusunda hak savında bulunamayacağını belirtmişti.

Peskov bunun münasebetinin Fransa’nın savaşta bir taraf olmasını gösterdi ve şu değerlendirmede bulunmuştu; ‘Paris, Ukrayna sorununa dolaylı ve direkt müdahil.’

Daha evvel Fransa’nın rolünü ‘arabulucu bir güç’ olarak tanımlayan Macron ‘Rusya’yı küçük düşürmemeliyiz ki savaş bittiği gün diplomatik kanallardan bir çıkış yolu inşa edebilelim’ demişti.

RUSYA POTU SONRASI ‘U’ DÖNÜŞÜ

Tepkilere neden olan bu açıklamaların akabinde Macron telaffuz değiştirmiş, ve ‘Ukrayna savaşı kazanmalı’ tabirine yer vermişti.

Macron’un bu ‘U’ dönüşü Ukrayna başkanı Zelenski’yi şad etmeye yetmemişti.

İki başkanın kucaklaştığı anda Zelenski’nin asık hızı objektiflere yansımış, manzaralar toplumsal medyada viral olmuştu.

Macron’un ‘Rusya’yı küçük düşürmemeliyiz’ kelamlarına Ukrayna’dan karşılık gecikmemiş Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmytro Kuleba ‘Rusya’yı küçük düşürmemeye yönelik davetler, fakat Fransa’yı ve buna davette bulunan öteki ülkeleri küçük düşürebilir’ demişti.

‘MACRON KENDİSİNİ KÜÇÜK DÜŞÜRDÜ’

Cumhuriyetçi Parti, Temsilciler Meclisi üyesi Adam Kinzinger Macron’un bu kelamlarına ‘kendisini küçük düşüren Macron’dur’ kelamları ile reaksiyon göstermişti.

Demokrat Parti’nin Kaliforniya Temsilcisi Ted Lieu ise ‘Macron’un bu konuşması Putin’in ve Ukrayna’daki savaşın temelden yanlış anlaşıldığını gösteriyor’ demişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir