Gabar petrolünü Berat Albayrak kitabında işlemiş! İşte o ifadeler…

Türkiye son yıllarda yaptığı atılımlarla güçte bağımsızlığa ulaşmak için var gücüyle keşif ve sondajlara devam ediyor. Yerli, ulusal keşif ve sondaj gemileri vasıtasıyla Karadeniz’de bulunan 710 milyar metreküplük doğal gaz ulusal sisteme Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın iştirakiyle bağlandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Karadeniz gazının bir ay ücretsiz olduğunu, 12 ay boyunca da 25 metreküplük harcamaların fiyata tabi olmayacağını açıklamıştı.

Bu müjdenin çok kısa müddet sonrasında bir müjde de Gabar’dan geldi. Terör odaklarını birer birer ortadan kaldıran AK Parti hükümeti Gabar’da yaptığı sondajla çok yüksek kalitede petrol keşfini gerçekleştirdi. Büyük muştuyu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan duyurdu ve Gabar’daki petrol kuyusundan günlük 100 bin varillik üretim yapılacağını söyledi.

BERAT ALBAYRAK İMZASI VAR

Türkiye’nin güç alanındaki atılımlarında devrin Güç ve Alışılmış Kaynaklar Bakanı BERAT ALBAYRAK’ın da imzası bulunuyor. Albayrak, Karadeniz doğal gazının çıkarılması için dünyanın en genç, en donanımlı yerli ve ulusal sondaj gemilerinin alınmasında öncülük etmişti. Tekrar karada petrol aramaları konusunda da Bakan Albayrak’ın güçte bağımsızlık düsturu öne çıkmıştı. Bakan Albayrak’ın ‘Burası Çok Önemli’ isimli kitabında petrol keşiflerine ait birçok ayrıntı bulunuyor.

Kitapta yer alan “Artık Hiçbir Şey Eskisi Üzere Olmayacak” kısmında Türkiye’nin denizler ve karalardaki güç keşifleri ele alınmıştı.

“DAHA EVVEL YAPILMAMIŞ BİR ÇALIŞMAYDI”

Kitabın 49. sayfasında kara rezervlerine ait olarak “Derin sondajları ve petrol arama seferberliğini sadece denizlerde değil karada da başlattık. Evvel Şemdinli’den Cizre’ye, kuzeyde Van’dan Siirt’e kadar olan alandan uçakla gravite manyetik bilgi toplama sürecini ülkemizde birinci defa gerçekleştirdik. Dikkatiniz çekerim bu daha evvel yapılmamış bir çalışmaydı” sözleri yer aldı.

“SIFIR NOKTASINDA BAŞLATTIK”

Ülkemizin sonlarının sıfır noktalarında sondajlara başlanıldığını belirten Albayrak “Daha sonra Hakkari Çukurca’da Irak hududuna 3 kilometre uzaklıkta yani hududun sıfır noktasında derin petrol sondajını başlattık. Bakan olduğum devirde şahsen sondaj bölgesine gidip çalışmaları yerinde inceledim. Birinci derin sondaj için 4 bin 500 metrelik maksat koyduk” değerlendirmesine yer verildi.

“İLK DERİN SONDAJI BAŞLATMIŞ OLDUK”

Albayrak kitabında “Yıllardır bu bölgedeki yeraltı kaynaklarıyla ilgili daima konuşulur, efsaneler, öyküler üretilirken, biz alana indik ve ülkemiz tarihinde bu bölgedeki birinci derin sondajı başlatmış olduk. O gün atılan tohumlar Türkiye Petrolleri A.O’yu bugün günde 60 bin varil petrol üreten bir şirket haline getirdi. İnanıyorum ki karada da hoş keşifler yapacak ve çok yakında günlük 100 bin varili geçeceğiz” satırlarını yazdı.

TPAO GENEL MÜDÜRÜ ALIM: 70 MİLYAR DOLAR DEĞERİNDE

TPAO Genel Müdürü Melih Han Alım, Gabar’daki Şehit Öğretmen Aybüke Yalçın Petrol Kuyusu’nun ayrıntılarını CNN Türk’te anlattı. Alım, “Yıllık 3 milyar ekonomimize katkı sağlayacaktır. 70 milyar dolarlık toplam bedeli var diyebiliriz.” dedi. Keşfedilen rezerve ait “Arap petrolü kalitesinde bir petrol” diyen Alım, “Komşularımızda çok yüksek verimlilikte çıkarılan petrol var. Biz onun merkezini bulduk.” tabirlerini kullandı.

TPAO Genel Müdürü Melih Han Alim’in açıklamaları şöyle:

“Görevimizin başındayız. Şehit Aybüke Yalçın keşfi güzel olsun. Türkiye’nin en kaliteli petrolünü bu dağlarda üretmek nasip oldu. 2018 yılında havadan gravite manyetikle aslında Gaziantep’ten Hakkari’ye kadar bölge jeolojisinin fotoğrafını çekmiş durumdaydık. O bilgiler bize bu çalışmalar için ışık tutuyor. Şırnak Gabar bölgesinde Esma Çevik yapısının 4 katı büyüklüğünde yaklaşık 1 milyar varil, yerinde rezerve sahip petrole ulaşmış durumdayız. Bundan sonra amacımız hızla sahayı geliştirip, burada keşfedilmiş olan petrolü iktisada süratlice kazandırmak. İki kat artırdığımız ham petrol üretimini burada yaptığımız keşifle birlikte daha da geliştirme imkanını yakalamış durumdayız.

“2625 METREDE PETROLE ULAŞTIK”

Çok şükür yaptığımız sondajla 2625 metrede petrol keşfine ulaştık. Kuyumuz Türkiye’nin en kaliteli petrolü. Sahayı daha âlâ tanımak, anlamak için kuyular kazıp, zira bu arazinin içerisinde sismik yapı ile bir arada ilerleyebilme imkanımız yok. Coğrafyayı görüyorsunuz. Değil sondaj yapmak, neredeyse yürümek bile çok sıkıntı. Biz misyonumuzun başındayız. Devam ediyoruz. Bizim bu operasyonumuzu inançlı kılabilmek için dağlarda saatlerce yaz, kış gece gündüz nöbet bekleyen bütün kahramanlarımıza selam olsun. Biz memleketin ve milletin sevdalısı olarak çalışmaya devam edeceğiz”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir