Hangi ülkede kaç nükleer başlık var belli oldu

İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana nükleer savaş riskinin en çok artığı devirlerden biri yaşanıyor. Pekala riskin artığı bu devirde, Rusya ve Batı’nın sahip olduğu nükleer silah kapasitesi ne ve hangi ülkede kaç nükleer başlık var?

ABD, Rusya, Çin, İngiltere’nin ortalarından olduğu 9 ülkede yaklaşık 15 bin nükleer silah bulunuyor. En çok nükleer başlık ise Rusya ve ABD’de. Rusya’nın 6 bin 850, ABD’nin ise 6 bin 450 nükleer savaş başlığı var. Bu iki ülke dışında Fransa 300, Çin 280, İngiltere 215, Pakistan 140-150, Hindistan 130-140, İsrail 80, Kuzey Kore ise 10-20 adet nükleer başlıklı silaha sahip.

Türkiye gazetesine konuşan Savunma Siyaseti Analisti Turan Oğuz, “Nükleer silah büyük çapta kullanılırsa geçmiş olsun, yapacak hiçbir şey kalmaz. Küçük taktik nükleer silah kullanırsa o vakit durum farklı olur. Ancak bu sonuçta bir halde büyür. Rusya küçük taktik nükleer silah kullanırsa NATO da karşılık olarak Rus askerlerine karşı taktik nükleer silah kullanacaktır. Bu, sonuçta topyekûn bir nükleer savaşa gerçek gidebilir, bunun bir sonucu yok. Nükleer silah bir kez çıktı mı bundan sonra mantık işlemez” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir