Hatay Samandağ’da sel sonrası son durum

HATAY (İGFA) – Çiğdede, Deniz ve Kapısuyu (Çevlik) Mahallelerinde çok yağış ve fırtına sonrası aksiliklerin giderilmesi için çalışmaların sürdüğünü bildiren Hatay Büyükşehir Belediye Lideri Doç. Dr. Lütfü Savaş, Büyükşehir Afet ve Acil Durum Uyum Merkezi’ne bağlı üniteleri 26 ve 27 Kasım’da ağır yağışlardan etkilenen 25 vatandaşı konutlarından tahliye edip inançlı yerlere yerleştirdiğini kaydederek, deniz yükselmesinden kaynaklanan su taşkının giderilmesi için tahliye kanalı açma, genel paklık ve yol güzelleştirme çalışmalarımız devam ettiğini açıkladı

Çalışmaları yerinde inceleyen Lider Savaş, “Bilindiği üzere dünyamız artık pek çok problemlere hamile. Bunların başında çevresel kasvetler gelmektedir. En çok da yağış rejiminin değişmesi ve çevresel ıstırapların artması münasebetiyle Büyükşehir Belediyesi olarak Afet ve Acil Durum Uyum Merkezi bünyesinde Afet Müdahale Planı hazırladık. HBB’nin tüm üniteleri bu plan çerçevesinde çalışmaktadır.’’ dedi.

Her ünitenin bir afet olduğunda sorumlulukları kapsamında misyonunu yerine getirdiğini vurgulayan Savaş, “İl genelinde meydana gelen yağış ve fırtınadan ötürü bilhassa İskenderun ve Samandağ ilçelerimizde kahırları gidermek için arkadaşlarımız, cansiperane çalışmakta. Sorunlar oluşmadan tedbirler alma noktasında da çalışıyoruz. Sarsıntı, yangın, sel felaketi, denizin taşması üzere felaketlerin üstesinde gelmeye uğraş ediyoruz.” diye konuştu.

Temiz ve sağlıklı bir etrafta insanların ömürlerini sürdürmelerini sağlamak hedefiyle çalışmaları sürdüreceklerini kelamlarına ek eden Lider Savaş, HBB gruplarına teşekkür ederken tüm Hataylılara da geçmiş olsun dileklerini iletti.

Bölgenin değişik yerlerinde ortaya çıkan ve denizden gelen atıkların toplandığını aktaran Etraf Muhafaza ve Denetim Dairesi Lideri Uzman Çiçek de lokal seviyede yaşanan afetin tesirlerini azalmak için çalıştıklarını lisana getirdi.

SAMANDAĞ’DA DENİZ SUYUNUN YERLEŞİM ALANI İÇLERİNE ULAŞMASI ENGELLENDİ

Bu ortada Meydan Mahallesi ve Ziyaret Mevkisi’nde deniz taşması sonrası sulama kanallarında oluşan tıkanıklıkları gidererek suyun yerleşim alanlarına kadar ilerlemesini engelleyen itfaiye takımları, mesken ve iş yerlerinde mahsur kalan 25 vatandaş ve 5 aracı inançlı bölgelere naklederken ayrıyeten 9 meskenden de su tahliyesi gerçekleştirdi.

Denizde yaşanan şiddetli dalgalar nedeniyle çok sayıda teknenin batmasını önleyen itfaiye çalışanları, batan bir tekneye de müdahale ederek mümkün bir mal kaybının önüne geçti.

Gerçekleşen fırtına sonrasında, deniz suyunun yükselmesine bağlı olarak kıyı şeridi, Çevlik Balıkçı Barınağı ve limanda meydana gelen ağır kirliliği bertaraf eden Etraf Müdafaa takımları cadde, sokak, kaldırım, yol, deniz ve kıyı paklık çalışmalarına ise orta vermeden devam ediyor.

Uyarı ve talimatlar doğrultusunda teyakkuz halinde olan Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin bölgede yaşanan tüm aksiliklere karşı anında müdahalelerde bulunduğu öğrenildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir