Hazine Bakanı Mehmet Şimşek’ten finansal istikrar vurgusu

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’nde Hazine ve Maliye Bakanlığı misyonuna, daha evvel de bakanlık ve iktisattan sorumlu başbakan yardımcılığı yapan Mehmet Şimşek atandı.

Nureddin Nebati’den misyonu devralan Bakan Şimşek, şu açıklamaları yaptı:

“Bayrak ve hizmet yarışında bu bedelli emaneti şahsıma tevdi eden sayın Cumhurbaşkanımıza şükranlarımı arz ediyorum. Global zorlukların devam ettiği ve 14 milyon vatandaşımızı direkt etkileyen sarsıntı felaketinin yaşandığı bu periyotta Hazine ve Maliye Bakanlığı vazifesini büyük bir fedakarlık içinde yürüten sayın bakanımıza teşekkür ediyorum.

Hükümetimizin temel gayesi toplumsal refatı artırmaktır. Önümüzdeki devirde bu gayeye ulaşmada şeffaflık, tutarlılık, öngörülebilirlik ve memleketler arası normlara uygunluk temel unsurlarımız oalcaktır. Türkiye’nin rasyonel bir tabana dönme dışında bir seçeneği kalmamıştır. Kurala dayalı ve öngörülebilir bir Türkiye iktisadı özlenen refaha ulaşmamızda anahtar olacaktır. Enflasyonun tekrar tek haneli sayılara düşürülmesi her alanda öngörülebilirliğin artırılması, cari açığı azaltacak yapısal dönüşümün hızlandırılması ülkemiz için hayati değer taşımaktadır. Finansal istikrarı sağlayacağız. Mali disiplin ve fiyat istikrarı için çalışacağız.

Maliye siyaseti ve yapısal ıslahatlarla Merkez Bankamıza enflasyonla gayrette dayanak olmak temel siyasetimiz olacaktır. Çalışmalarımızı eşgüdüm içerisinde, güçlü uyumla yürüteceğiz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir