İlaç fiyatlarına zam geldi

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yer alan Beşeri Tıbbi Eserlerin Fiyatlandırılmasına Dair Kararda Değişiklik Yapılması Hakkında Karar’a nazaran, ilaç fiyatını belirleyen euro bedelinde artışa gidildi.

Eklenen süreksiz unsurda, beşeri tıbbi eserlerin fiyatlandırılmasında kullanılan Türk lirası cinsinden bir euro bedelinin, Aralık 2022 itibariyle yüzde 36,77 artırıldığı belirtildi.

Söz konusu düzenlemeyle Hazine ve Maliye Bakanlığı, ilaç fiyatlarında şubat ayında yapılması planlanan düzenlemeyi, bölümün tedarik, üretim ve planlamalarına dayanak olmak gayesiyle öne çekmiş oldu.

BAKAN KOCA AÇIKLAMA YAPMIŞTI

Meclis’te gazetecilerin sorularını yanıtlayan Sıhhat Bakanı Koca, “İlaç konusu kıymetli bir gündemimiz. Tahlil için bir gayretimiz var. Önümüzdeki 1-2 gün içerisinde tahlilin birinci adımlarını daima birlikte görmüş olacağız.” diye konuşmuştu.

“İlaç düzenlemesiyle ilgili şubatta yapılacak fiyatlandırma öne mi çekilecek?” sorusuna Koca, “Ben bir cümle söyledim, o cümlede zımnî. Bugün, yarın görmüş olacağız daima birlikte.” karşılığını vermişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir