İlber Ortaylı gençlere, ‘Çıkın, okuyun, öğrenin ama gelin’ dedi: Adam olan baba evini terk edip, ahır yapsınlar diye dışarı çıkmaz

Prof. Dr. İlber Ortaylı, yurt dışına gitmek isteyen gençlere, “Burası babanızın memleketi. Adam olan babasının meskenini terk edip, ahır yapsınlar diye dışarı çıkmaz” dedi.

Osmaniye 6. Kitap Fuarı’nda konuşan Tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı, yurt dışına gitmek isteyen gençlere seslendi. “Biz size dışarıya çıkmayın demiyoruz” diyen Ortaylı, “Çıkın, oturun, okuyun, öğrenin lakin gelin” tabirini kullandı. “Burası babanızın memleketi, bunu da unutmayın” tabirini kullanarak gençlere ülkeye geri dönme daveti yapan Ortaylı, “Adam olan baba meskenini terk edip, ahır yapsınlar diye dışarı çıkmaz” diye konuştu.

Ortaylı, katıldığı aktiflikte konuşmasına şöyle devam etti:

“Her şeyden önce bir şeye dikkat edeceğiz. Buradan kaçarım, giderim, orada yaşarım… Yaşayamazsın, kimse seni beklemiyor. Beklenen mülteci guruplarından değilsiniz. Es kaza gittin, neresinde oturursun o cemiyetin, muhakkak olmaz. Gördünüz adamın halini. Dr. Öz, bir numaralı cerrah. Pensilvanya’dan aday oldu, karşısına sarsağın birini koydular, ona rey verdiler. Her şeyin yanlışsız dürüst hesabını kitabını yapın. Biz size dışarıya çıkmayın demiyoruz. Çıkın, oturun, okuyun, öğrenin lakin gelin. Fakat aşikâr ki yer küreye fazla gelirsiniz. Burası babanızın memleketi, bunu da unutmayın. Adam olan baba meskenini terk edip, ahır yapsınlar diye dışarı çıkmaz”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir