iOS 16: Apple’ın yeni güncellemesinde hangi yenilikler var?

Apple’ın iPhone, iPad ve akıllı saatler için geliştirdiği işletim sistemi güncellemeleri bugün hayata geçiyor.

Şirketin Haziran ayındaki konferansında duyurulan iOS 16 ve watchOS 9 güncellemelerinin TSİ 20:00’den itibaren indirilebilmesi bekleniyor. 

2017’de çıkan iPhone 8 yahut daha yeni modellerindeki tüm telefonlar iOS 16’yı yükleyebilir. 2018’de çıkan Series 4 yahut daha yeni modellerdeki tüm saatlere de watchOS 9’u yüklemek mümkün olacak.

KİLİTLİ EKRAN YİNE TASARLANDI

Güncellemeyle birlikte iPhone’un kilitli ekranında daha fazla şahsileştirme mümkün olacak.

Bildirimlerin kilit ekranındaki görünümüne de kimi değişiklikler geliyor.

Şu an kilit ekranının üst kısmında tarih, saat ve bir dizi bilgi görüntülenebiliyor.

Son işletim sistemiyle birlikte saatin yazı tipini ve rengini değiştirebilecek, tarihin yanına öteki bilgiler ekleyebilecek, kalan pil yüzdesini görebilecek ve duvar kağıdını 3D efektli fotoğraflardan oluşan bir slayt gösterisi haline getirebileceksiniz.

Birden fazla kilit ekranı hazırlamak da mümkün olacak.

MESAJI DÜZELTMEK YA DA GERİ ÇEKMEK ARTIK MÜMKÜN

Gönderdiğiniz bir bildirisi yine düzenleyebilecek ya da geri çekebileceksiniz.

O anda iletiye karşılık veremeyecekseniz, iletisi görüntülenmemiş olarak işaretleyebileceksiniz.

iPhone’da yüzünüz yahut parmak izinizle kimliğinizin doğrulandığı dijital şifreler, parola yerine internet sitelerinde, uygulamalarda ve hizmetlerde oturum açmak için kullanılabilecek.

iPhone ile evvel bir QR kodunu tarayarak, akabinde yüzünüz yahut parmağınızla kimliğinizi doğrulayarak, markası Apple olmayan akıllı televizyon üzere eserlere giriş yapmak da mümkün olacak.

Bu şifreler iCloud Anahtar Zinciri ile senkronize edilebilecek ve böylelikle iPhone’unuzu kaybederseniz yahut bozarsanız da kurtarılabilecek.

FOTOĞRAFLARDA OBJELER ART PLANDAN AYRILABİLECEK

İnsanlar, hayvanlar, bitkiler ve objeleri fotoğrafın geri kalanından ayırıp, öbür uygulamalar ya da iletilerde paylaşabileceksiniz.

Fakat bunun için iPhone XS ya da daha yeni model bir telefonunuzun olması gerek. Ayrıyeten klavyede tıpkı vakitte yazı yazıp, sesli kayıt gönderebileceksiniz ya da sesle emojiler ekleyebileceksiniz.

Çeviri uygulaması, metni canlı çevirmek yahut fotoğraflarda metin bulmak için kamerayı kullanabilecek.

ACİL DURUMLAR İÇİN ERİŞİM KISITLAMASI

Güvenlik Denetimi sayesinde, aile içi şiddet durumlarındaki bireylerin diğerlerine verdikleri erişimi azaltmaları ve iptal etmeleri mümkün olacak. Güvenlik Denetimi sıfırlama sistemi ile istemediğiniz bireylerin uygulamalarınıza erişimi engelleyebiliyor, İletiler ile FaceTime’ı kısıtlayabiliyorsunuz.

SAATLERDE İDMAN UYGULAMASI GELİŞTİRİLİYOR

Saatlerde üç farklı ekran kullanmak mümkün olacak.

Aktif olarak kullandığınızda bildirimler artık ana ekranı ele geçirmeyecek, iPhone’da olduğu üzere genişletilebilen daha küçük semboller olarak görünecek. 

Arka planda çalışan uygulamalar ise daha bariz hale gelecek. Antrenman uygulamasında da çeşitli iyileştirmeler kelam konusu. Saat, adım uzunluğu, yerle temas mühleti ve kalp atış suratı bölgeleri üzere daha fazla ölçümü gösterebilecek.

Koşma, bisiklete binme ve yüzme ortasındaki geçişler üzere çoklu sporlar desteklenirken, gelişmiş idman özetleri artık daha fazla detay verecek. Sıhhat uygulaması size ilaç almanızı hatırlatabilecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir