Ipsos araştırması: Maaş artışı enflasyonun altında olur” diyenlerin oranı en yüksek Arjantin ve Türkiye

Enflasyonun beşerler üzerindeki tesirini ve yeni yıla dair beklentilerini 36 ülkede ölçen Ipsos’un araştırmasında “Maaş artışı enflasyonun altında olur” diyenlerin oranı en yüksek Arjantin ve Türkiye’de çıktı.

Sözcü’den Hasret Ermiş Beyhan’ın haberine nazaran, araştırmaya nazaran 2023’e dair en umutsuz olanlar Türkler. Araştırmanın kapsadığı 36 ülke ortalamasında 2023’te ömür standardının daha da düşeceğini düşünenlerin oranı yüzde 32 iken bu oran en yüksek Türkiye’de. Türkiye’de her iki şahıstan biri (yüzde 52) yeni yılda hayat standardının daha da düşeceğini düşünüyor. İştirakçilerin yüzde 27’si ise ömür standartının tıpkı kalmasını bekliyor. Türkiye’de 2023’te ömür standartında az ya da çok rastgele bir artış bekleyenlerin oranı yalnızca yüzde 19.

Enflasyonun düşeceğine inananlar yalnızca yüzde 11

Araştırmada 36 ülke vatandaşlarına 2023’te ülkelerinde enflasyonun düşeceğine inanıp inanmadıkları da soruldu. Türkiye’de yüzde 46’lık bir kesim düşmeyi bir kenara bırakın çok daha artacağını düşünüyor. Yüzde 28 ise bir ölçü artış olacağı görüşünde. Yüzde 12 enflasyonun 2023’te de birebir kalacağını belirtti. Enflasyonun düşeceğini düşünenler yalnızca yüzde 13. Araştırmada Türkiye’de 2023’te işsizlikte artış bekleyenlerin fazlalığı da dikkat çekti. Vatandaşların yüzde 73’ü gelecek yıl işsizlikte artış bekliyor. Bunların içinde yüzde 46’lık kısım “işsizlik çok fazla artacak” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir