IŞİD’in “Türkiye sorumlusu” olduğu iddia edilen Kasım Güler hakkında istenen ceza belli oldu

IŞİD’in “Türkiye vilayeti sorumlusu” olduğu sav edilen Kasım Güler hakkında istenen ceza belirli oldu.

Suriye’de yakalanarak Türkiye’ye getirilen, IŞİD’in “Türkiye vilayeti sorumlusu” Kasım Güler’in yargılandığı davada, temel hakkında mütalaa açıklandı.

Ankara 20. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuklu sanık Güler ile avukatı katıldı.

Mahkeme lideri, dava evrakına gelen evrakı okuduktan sonra temel hakkında mütalaayı sunması için Cumhuriyet Savcısı Emre Giray Görmez’e kelam verdi.

Mütalaaya nazaran Güler, Afganistan’da radikal kümelere katıldı, bir mühlet sonra Türkiye’ye dönünce yasa dışı faaliyetleri nedeniyle tutuklandı. Tahliye edildikten sonra yasa dışı yollardan Suriye’ye geçen ve IŞİD’e katılan Güler, 2014’te örgütte askeri birlik sorumluluğuna getirildi.

Kendisine bağlı yaklaşık 150 örgüt mensubu bulunduğu tespiti yapılan Güler, Suriye’nin Tel Hemis ve Tel Brak bölgesinde girdiği çatışmalarda bacağından yaralandı.

İyileştikten sonra IŞİD’in hastane güvenlikçisi olarak örgütsel faaliyetini sürdüren Güler, 2017’de kelamda Türkiye vilayeti şura heyetinde görevlendirildi, bir yıl sonra da “Türkiye emiri” olarak atandı.

Bu devirde Türkiye’ye yönelik hareketler planlayan Güler, IŞİD üst idaresine bağlı oluşturulan Rusya, Türkiye ve Avrupa ülkelerinde faaliyet gösteren faruk ofisinin kurulmasıyla kelamda Türkiye vilayeti ve faruk ofisinin finans sorumlusu oldu.

Ağırlaştırılmış müebbet istendi

IŞİD’in Türkiye’ye karşı yaptığı ve yapmaya çalıştığı hareketlerde karar merciinde bulunması nedeniyle Güler’in “anayasal tertibi ihlale teşebbüs” cürmünü işlediğine dikkat çekilen mütalaada, bu kapsamda sanığın “ağırlaştırılmış müebbet” mahpus cezasına çarptırılması istendi.

Ayrıca “tehlikeli hususları müsaadesiz olarak bulundurma” hatasından 8 yıl 5 aydan 26 yıl 6 aya kadar mahpusu talep edilen Güler’in, kararla birlikte tutukluluk halinin devamı istendi.

Sanık Güler ve avukatının, mütalaaya karşı savunma hazırlamak için mühlet talep etmesi üzerine mahkeme heyeti, duruşmayı erteledi. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir