İspanya’da ilk, Avrupa’da ikinci kez insanda kuş gribi tespit edildi

Avrupa Hastalık Tedbire ve Denetim Merkezi (ECDC), Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ) ve İspanya Sıhhat Bakanlığı İkazlar ve Acil Durumlar Uyum Merkezi, İspanya’nın Guadalajara kentinde tavuk çiftliğinde çalışan şahısta 27 Eylül’de kuş gribi tespit edildiğini, karantinaya alınan ve asemptomatik kalan hastanın kısa sürede “negatife geçtiğini” açıkladı.

Kuş gribinin Avrupa’da ikinci, İspanya’da ise birinci sefer beşerde görüldüğü belirtildi. Birinci hadise Aralık 2021’de İngiltere’de kaydedilmişti.

İspanya Sıhhat Bakanlığı yetkilileri, hastanın çok düşük viral yük ile müspet çıktığını ve belirtilerin olmadığı bilgisini verdi.

“H5N1” olarak isimlendirilen kuş gribi, birinci olarak 1990’ların sonlarında Çin’de tespit edilmiş ve 1997’de Hong Kong’da virüs bulaşan 18 şahıstan 6’sı ölünce insanların bu virüsü yayabileceği ve önemli sonuçları olabileceği araştırmacılar tarafından duyurulmuştu.

DSÖ’nün datalarına nazaran, 2003’ten bu yana kuş gribi tespit edilen 864 bireyden 456’sı (yüzde 52’si) hayatını kaybetti.

KAYNAK: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir