‘Japonya ile hedef ticareti 6 milyar dolara çıkarmak’

Toplantıda Japonya ile Türkiye ortasında ticaret, yatırım ve ekonomik işbirliği mevzularını içeren ortak bir deklarasyon imzalandı. Bakan Bolat, “İki ülke ortasındaki karşılıklı ticaretin 5 milyar doları aşmasından büyük memnuniyet duyuyoruz. Bu sene sonunda da 6 milyar dolara ulaşacağımıza inanıyoruz” dedi.  

Japon Dış Ticaret Teşkilatı tarafından düzenlenen Japonya-Türkiye İş Forumu’nda her iki ülkenin bakanlık yetkilileri, iktisat kuruluşları ve iş dünyası yöneticileri hazır bulundu. Forum öncesinde Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Japonya İktisat, Ticaret ve Sanayi Bakanı Yasutoshi Nishimura ve yetkililerle bir ortaya geldi. Yapılan görüşmede, finans, teknoloji ve yatırım alanlarında işbirlikleri, yeşil dönüşüm çalışmaları, bölgesel ve global mevzular ele alındı.

TOKYO’DA ZİRVE HAZIRLIĞI

Ticaret Bakanı Ömer Bolat deklarasyon imza merasiminde yaptığı konuşmada, Japon meslektaşıyla ülkeler ortasındaki bağları derinleştirmek üzere birtakım kararlar aldıklarını söz etti. İki ülke ortasındaki ticaret ve yatırım alanlarındaki işbirliğini teşvik etmek için daha evvel kurulmuş olan TRINS yani; Türkiye-Japonya Ticaret ve Yatırım Tepesi’ni mümkün olan en kısa müddette Tokyo’da gerçekleştireceklerini belirten Bolat, bu cins dorukları bundan sonra nizamlı olarak yapma kararı aldıklarını da vurguladı.

NISHIMURA: ALAKALARI GÜÇLENDİRECEĞİZ 

Japonya İktisat, Ticaret ve Sanayi Bakanı Yasutoshi Nishimura ise, iki ülke ortasındaki ilgileri stratejik müttefiklik seviyesine yükseltme niyetinde olduklarını belirtti. 6 Şubat zelzelelerinin akabinde yine imar çalışmalarına Japonya’nın faal bir biçimde katılmasını istediğini vurgulayan Nishimura, “Burada ticaret ve yatırımın karşılıklı gelişmesi için ekonomik paydaşlık muahedesi müzakerelerinin hızlanması konusunda fikir birliğine ulaştık. 10 Ekim’de İzmir’de düzenlenecek ortak iş kuruluna her iki ülkeden özel bölüm şirketleri katılacak. Türk şirketlerin Afrika ve Orta Asya’da çok faal çalıştığını pek uygun biliyorum. Birebir anda Ukrayna’nın yine imar çalışmalarında da ikili işbirliğimizin gelişmesi konusunda da görüştük. Dekarbonizasyon üzere global bahisler üzerinde de çalışabileceğimiz için bugün imza atacağımız ortak deklarasyonun hayırlara vesile olmasını diliyorum” diye konuştu.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir