Japonya’da son bir ayda üç bakan istifa etti

Japonya’da misyonundan alınacağı belirtilen İçişleri Bakanının istifa etmesiyle son bir ayda 3 bakan kabineden ayrılmış oldu. 

Japonya’da 2012-2020 devrini kapsayan vazifesiyle “ülkenin en uzun müddetli başbakanı” unvanına sahip Şinzo Abe suikastının akabinde yapılan seçimde başbakanlık koltuğuna oturan Fumio Kişida‘nın kabinesi bir ayda 3 fire verdi. 

Son olarak Başbakan Kişida’nın misyonda alacağı yolunda söylentiler çıkan İçişleri Bakanı Minoru Terada istifasını sundu. Bakan Terada, hakkındaki bir finansman skandalıyla kontaklı tenkitlerin akabinde vazifesinden ayrıldı.

Euronews’te yer alan habere nazaran, muhalefetin tenkitlerine rağmen Bakan Terada, suçlamaları kabul etmeyerek hukuksuz bir işe imza atmadığını kaydederek vazifeye devam etme kararlılığı gösteriyordu. Başbakan Kişida, Mart’ta sona eren mali yıl için ikinci bir ekstra bütçe tartışmaları da dahil olmak üzere parlamento çalışmalarına öncelik vermek için Terada’nın istifasını kabul ettiğini açıkladı.

24 Ekim’den bu yana üç bakanın istifa ettiği hatırlatılan Başbakan Kişida, özür dilemek istediğini söyledi. Japon Başbakan, gazetecilere verdiği demeçte, “Ağır bir sorumluluk hissediyorum” diyerek pazartesi günü erken saatlerde Terada’nın halefini resmen belirlemeyi planladığını kelamlarına ekledi.

Japonya Ekonomik Canlanmadan Sorumlu Devlet Bakanı Daişiro Yamagiwa da Birleşme Kilisesi (FFWPU) ismiyle tanınan Moon Tarikatı’na başkanlık eden Hak Ja Han ile 2019’da fotoğraf çektirdiğini itiraf ettikten sonra vazifeden ayrıldı. Kabineden birinci ayrılan kişi Adalet Bakanı olarak vazife yapan Yasuhiro Hanashi olmuştu. 

Şinzo Abe cinayeti

Meclis seçimleri arifesinde Abe, 8 Temmuz’da partisinin, batıdaki Nara kentindeki açık hava etkinliğinde yaptığı konuşma esnasında öldürülmüştü.

Cinayet zanlısı Tetsuya Yamagami, Birleşme Kilisesi (FFWPU) olarak tanınan dini yapılanmaya takviye veren ileti yayımladığı gerekçesiyle Abe’ye kin beslediğini belirtmişti.

Polis sorgusunda zanlı Yamagami’nin, FFWPU’ya yönelik annesinin bağışlarının, ailesini iflas ettirdiğini savunması sonrası Japon kamuoyu, siyaset-kilise bağlantılarına yönelmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir