Karadağ’ın sekizinci cumhurbaşkanı Milatovic oldu

Balkan ülkesi Karadağ’da yapılan cumhurbaşkanı seçiminin galibi Avrupa Hareketinden Jakov Milatovic oldu.

Ülkedeki seçimleri takip eden bağımsız İzleme ve Araştırma Merkezi’nin (CeMI) paylaştığı sandık çıkış anketlerine nazaran, birincisi 19 Mart’ta gerçekleştirilen seçimin ikinci tipinde oyların yüzde 98’i sayıldı. Milatovic, oyların yüzde 60’ını alarak ülkenin 8’inci cumhurbaşkanı seçildi.

Milatovic’in rakibi Karadağ Sosyalistleri Demokratik Partisinden (DPS) mevcut Cumhurbaşkanı Milo Djukanovic ise oyların 40’ını aldı. CeMI, seçime iştirak oranının yüzde 70,5 olduğunu duyurdu.

Ülkedeki Sırpların desteklediği 37 yaşındaki Milatovic, Karadağ Üniversitesi İktisat Kısmını bitirdikten sonra, yüksek lisans eğitimini Oxford Üniversitesi’nde tamamladı.

Djukanovic, Milatovic’i tebrik etti

Cumhurbaşkanı Djukanovic, basın mensuplarına yaptığı açıklamada,

“Cumhurbaşkanı seçimi sona erdi, sonuç muhakkak oldu. Jakov Milatovic’i almış olduğu oylardan ötürü tebrik ediyorum. Kendisinin başarılı bir cumhurbaşkanı olmasını umuyorum zira onun başarılı olması, Karadağ’ın da başarılı bir ülke olacağı manasına gelmektedir.”

diye konuştu.

Kendisine oy veren seçmenlere teşekkür eden Djukanovic, seçimin demokratik bir ortamda ve meselesiz geçmesinden şad olduğunu lisana getirdi.

Milatovic, birinci tıpta oyların yüzde 28,9’unu almıştı

Djukanovic, 19 Mart’ta düzenlenen cumhurbaşkanı seçiminin birinci çeşidinde oyların yüzde 35,3’ünü, Milatovic ise oyların yüzde 28,9’unu almış, adayların hiçbirinin yüzde 50’nin üzerinde oy alamaması nedeniyle seçim ikinci tipe kalmıştı.

Karadağ Devlet Seçim Kurumu (DİK), birinci tıptaki iştirak oranının yüzde 63,1 olduğunu açıklamıştı.

Karadağ’da cumhurbaşkanı beş yılda bir seçiliyor

Karadağ’da birinci defa 1990’da yapılan cumhurbaşkanı seçimini Momir Bulatovic kazanmıştı. Bulatovic, 1992’deki ikinci seçimin de galibi olmuştu. 1997’deki cumhurbaşkanı seçimini ise Milo Djukanovic kazanmıştı.

Karadağ’da 2003, 2008 ve 2013’te yapılan seçimlerden ise eski Cumhurbaşkanı Filip Vujanovic galip çıkmıştı. 2018’deki seçimi mevcut Cumhurbaşkanı Djukanovic kazanmıştı.

Karadağ’da cumhurbaşkanı beş yılda bir seçiliyor. Djukanovic’in vazife müddeti, 21 Mayıs gecesi sona erecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir