‘Kırmızı ette ithalat, çiğ sütte fiyat düşürme baskısı’

Ali Ekber Yıldırım, tarımdünyası.net adresinde yayımlanan bugünkü yazısında, süt krizi ve yükselen kırmızı et fiyatlarına ait değerlendirmelerini aktardı. Yıldırım, “Bakanlığın tespit ettiği problemlere tahlil üretmek yerine çiftçinin ürettiği çiğ sütün, karkas etin fiyatını baskıyla ve daha evvel tekraren denenmesine karşın başarılı olmamış ithalatla fiyatları düşürmeye çalışıyor. Bu baskıyı da zincir marketler ve endüstriciler üzerinden kurmaya çalışıyor” diye yazdı.

“Seçim öncesinde ve Ramazan ayı öncesinde süt ve et fiyatlarının artmasını önlemek için Et ve Süt Kurumu’na piyasalara müdahale yetkisi verildi. Bu yetki ithalatın yapılması manasına geliyor. Kırmızı ette ithalat çalışmaları yapılmış kasaplık hayvanlar Edirne sonuna getirilmiş zati. İthalat fiili olarak başladı” diyen Yıldırım, “Ette ithalat yapılırken sütte ithalat şimdilik kelam konusu değil. Bu nedenle üretici üzerinde baskı kurularak fiyatın düşürülmesi yolu seçildi” sözlerini kullandı.

Öte yandan Yıldırım, bugün Et ve Süt Kurumu’nun Genel Müdürü olan Mustafa Kayhan, 2015’te Tarım Bakanlığı Hayvancılık Genel Müdürü iken “Kırmızı Et Stratejisi-2015” başlıklı kapsamlı bir rapor hazırlamış ve ithalatın tahlil olmadığını belirttiğini hatırlattı.

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci

“Özetle, yaklaşık 15 yıldır hayvancılıkta ithalat siyaseti uygulayanlar bugün artan et ve süt fiyatlarını yeniden ithalatla, baskıyla düşürmeye çalışıyor. Bu yolun tahlil olmadığı Tarım Bakanlığı raporunda bile yer aldığına nazaran neden hala bu siyasetlerde ısrar ediliyor?”

Tamamını okumak için

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir