Kızarma yaparken denemeniz gereken yöntem.. Ne yağ çekiyor ne ev kokuyor

Kızartma yaparken herkesin korktuğu tek şey yağ sıçramasıdır. Mutfağın tabanı, ocak, etrafındaki çaydanlık ya da öbür tencereler yağ içinde kalır birçok vakit. Tıpkı vakitte daha büyük bir risk oluşabilir. Kendimizi de yakabiliriz. Tüm bu olanları engellemek pekala mümkün mü? Hiç merak etmeyin, işte kızartma yaparken yağ sıçramasını bitirecek en tesirli formül…

Haberciniz’de yer alan bir içerikte; Kızartma yaparken yağ çekmesini bitirecek formüller paylaşıldı. Deneyen herkes yararını gördüğünü belirtiyor.

KIZARTMA YAPARKEN YAĞ SIÇRAMASINI BİTİRECEK YÖNTEM

Öncelikle kızartma yapacağınız tencere ya da tava muhakkak kuru olmalı. Su, yağın sıçramasına neden olur. Tencerenizi/tavanızı yeni yıkadıysanız bir kağıt havlu yardımıyla büsbütün kurulayın.

Bu noktada yapmanız gereken şey olabildiği kadar derin bir tencere ya da kızartma tavası kullanmak olmalı. Zira yağ sıçrarsa derin bir tencerede olacağı için hiç etrafa saçılmayacaktır.

Kızartma yapacağınızda yağın sıcaklığını denetim edin. 180 derece civarında olmalıdır. Şayet dereceniz yoksa bir ekmek modülü ya da sarımsak, tuz üzere şeyler kullanarak anlayabilirsiniz. Şayet yağ çok köpürürse, o vakit sıcaklığın çok yükseldiğini, biraz soğuma gerektiğinin sinyalini size verir.

Yağın dumanının tütmemesine çok itina gösterin. Şayet tütme olursa anlayın ki o yağ yanmıştır ve lezzetsiz bir yiyecek yiyeceksinizdir.

Kızartma yaparken yağın sıçramaması için en kıymetli noktalardan biri de kızartacağınız yiyeceklerin kuru olmasıdır. Patates kızartacaksanız fazla nemini kesinlikle alın. Patlıcan kızartacaksanız acı suyunu aldıktan sonra kesinlikle patlıcanları süzüp kurulayın. Zira su ne kadar çoksa, yağ o kadar sıçrar.

Dondurulmuş bir eser yiyecekseniz 10 dakika kadar çözdürüp o denli kullanın ki fazla buzunu bıraksın. Bu da sıçramayı mahzurlar.

Sıçramayı azaltmak için kızartacağınız eseri içinde bırakacak kadar yağ kullanın. Böylelikle yiyeceğiniz, büsbütün yağa batacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir