Klimada işin sırrı verimlilikte

HAVALARIN ısınmasıyla birlikte klima pazarı da hareketlendi. Yılın bu devrinde her vakit olduğu üzere ‘doğru klima’ arayışı artıyor. bu devirde iklimlendirme dalındaki beklentileri, trendleri ve verimli kullanım tüyolarını araştırdı. Bu devirde bilhassa yüksek faturalarla karşılaşmak istemeyenler yüzde 40 tasarruf sağlayan A+++ güç sınıfı klimalara ilgi gösteriyor. Hem yeni klima alacaklar hem de eski klimalarını yenileyecekler için öne çıkan kriter ise fiyat. Çünkü piyasanın uzmanları, klima döneminin geçen yıla nazaran yüzde 35-55 ortasında artırım açıkladığını belirtiyorlar. Uzmanlar bölümün temmuz ayında yeni bir artırıma hazırlandığını da vurgulayarak, “Klimaya gereksinimi olan ellini çabuk tutsun” diyor.

Daikin Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Tuncer Gülsaran Hürriyet’e yaptığı değerlendirmede, klima fiyatlarında bu yıl ortalama yüzde 35-55 oranlarında fiyat artışı yaşandığını belirterek, “Son günlerdeki kur hareketliliği fiyatları etkiledi. Temmuz ayı prestijiyle pek çok firmanın fiyatlarında ayarlama yapacağını söyleyebiliriz” dedi.

‘A+++ KLİMA TERCİH EDİLMELİ’

Tuncer Gülsaran her yıl olduğu üzere klima tüketicisinin dönemi beklediğini söyleyerek, piyasanın yeni yeni hareketlendiğinin altını çizdi. Gülsaran, fiyat-verimlilik istikrarı hakkında ise, “Tüketiciler gerçek güç tüketimi için A++ ve üzeri güç sınıfına sahip klima tercih etmeli. Soğutmada sezonsal güç verimliliği, bir klimanın kapasitesine nazaran çektiği gücü gösteren katsayıdır. Bu katsayısı ne kadar yüksek olursa aygıtınız o kadar az elektrik harcar. Bu bedel 6.10 ile 8.5 ortasında ise aygıt A++, 8.5’a eşit ve üzerinde bir kıymet ise A+++ güç etiketine sahip olur. A+++ bir klima tercih etmek ise elektrik faturasını kıymetli ölçüde düşürecektir” sözlerini kullandı.

2 MİLYON ÜRETİM

Ayk Serdar Didonyan, Türkiye’de yıllık 2 milyon klima üretildiğini, iç satışta ise bu sayının 1 milyon adedi aştığını belirterek, “Split klimalarda geçen yıla oranla üretimde yüzde 20, iç pazarda yüzde 2 ve ihracatta yüzde 20’lik bir artış gözlemlendi. Buna karşılık beş yıllık bilgiler ele alındığında split klima üretiminde yüzde 130, iç satışta yüzde 35 ve ihracatta yüzde 260 oranında artış görüldü” dedi. Didonyan, Türkiye iklimlendirme dalının dünyadaki hissesinin 2021 prestijiyle yüzde 1.2 olduğunu ve bu yıl için bu oranı yüzde 1.5’e çıkarmayı hedeflediklerini vurguladı.

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ ETKİLEDİ

İklimlendirme Soğutma Klima İmalatçıları Derneği (İSKİD) İdare Heyeti Lideri Ayk Serdar Didonyan ise 2022 yılında hem fiyat artışları hem de yaz mevsiminin serin geçmesi nedeniyle iç satışta büyümenin düştüğünü belirterek, 2023 için umutlarının daha çok ihracata bağlı olduğunu belirterek, “2023 yılı için de iç piyasada nispeten serin geçen ilkbahar ayları sebebiyle önemli bir büyüme beklememek gerekiyor” dedi.

CEBİ TERLETMEYEN KLİMA KULLANIM ÖNERİLERİ

– Klimalarda güç tüketimi en az olan A+++ sınıfı klimaların fiyatı daha yüksek fakat daha verimli.

– Alınacak aygıtın kesinlikle ulusal/uluslararası standart, CE ve milletlerarası kalite standardı evrakları olmalı.

 Klimanın hava yönlendirme kanatları yazın tavana üfleyecek formda kullanılmalı.

– Klimalarda kullanılan R32 gazının verimliliği R410’a gazına nazaran daha fazla ve global ısınmaya tesiri 3 kat daha düşük. Bu yüzden klimalar inverter teknolojisine sahip etraf dostu soğutucu akışkan barındırmalı.

– Klima filtresi tertipli olarak temizlenmeli. Bakımlar yetkili servislerce yapılmalı.

– Gerçek sıcaklık bedellerinde klima kullanılmalı. Kış için 20-22 OC, yaz için de 23-26 OC konfor aralığı olarak kabul ediliyor. Soğutmada düşürülen, ısıtmada ise yükseltilen her 1OC , güç tüketiminde yaklaşık yüzde 7-10 ortasında artışa neden oluyor.

– Klima ortama uygun olmalı. Gereğinden büyük ve küçük klimalar daha fazla güç tüketiyor.

– Klimanın kullanıldığı ortamda kapı ve pencereler kapalı tutulmalı.

– İç ve dış ünitelerinin üfleme ve emiş alanları kapatılmamalı.

– klima uzun mühlet kullanılmayacaksa sigorta üzerinden kapatılmalı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir